Dzisiaj jest 20 Lutego 2024, Wtorek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Centrum Badań Klinicznych w ŚCO

Dodano: 10 listopada 2023

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych powstało w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach. Na utworzenie jednostki ŚCO otrzymało z Agencji Badań Medycznych (ABM) prawie siedem milionów złotych.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński podkreślił, że powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych jest naturalnym dopełnieniem działalności ŚCO.

„Badania kliniczne to dostęp do nowoczesnych terapii, które pojawią się w refundacji za kilka, kilkanaście lat. To wielka szansa dla Centrum i pacjentów. Finansowanie takich przedsięwzięć sprawia, że w sposób nieprawdopodobny podnosi się jakość terapii. Dołączacie państwo do pewnej elitarnej sieci ośrodków, które zlokalizowane są w najlepszych centrach badawczych w Polsce” – powiedział podczas uroczystego otwarcia Centrum prezes ABM.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii profesor Stanisław Góźdź zaznaczył, że dzięki powstaniu centrum naukowcy z jego lecznicy będą mieli szanse prowadzić własne badania kliniczne. „Dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych nasze marzenia się spełniają. W działalności ŚCO brakowało Centrum Wsparcia Badań Klinicznych z prawdziwego zdarzenia. Centrum ma służyć naszym pacjentom, otwierając im nowe możliwości leczenia” – zaznaczył prof. Góźdź.

Obecnie ŚCO prowadzi około 30 badań klinicznych: raka jamy ustnej, nowotworów hematologicznych (zespół mielodysplastyczny – MDS, przewlekła białaczka mielomonocytowa – CMML, ostra białaczka szpikowa – AML, szpiczak mnogi), a także nowotworów piersi, jajnika, macicy, gruczołu krokowego i raka rdzeniastego tarczycy. Korzysta z nich około 100 pacjentów.

Utworzenie Centrum ma doprowadzić do zwiększenia liczby prowadzonych badań klinicznych i do zwiększenia dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów onkologicznych. ŚCO otrzymało na ten cel z ABM ponad 6,7 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na doposażenie i adaptację pomieszczeń na potrzeby nowej placówki.

W ramach projektu w ŚCO zostały przygotowane m.in. pomieszczenia do realizacji ambulatoryjnych wizyt pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych. Centrum ma umożliwić badaczom skupienie się na opiece nad pacjentem, a cała administracja, zarządzanie, planowanie, rozliczanie badania będzie spoczywało w rękach nowej jednostki.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej do 2029 r. w Polsce ma powstać osiem takich placówek. Agencja planuje także wspierać rozwój CWBK funkcjonujących przy wybranych uniwersyteckich ośrodkach akademickich. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ par/Czytaj również