Dzisiaj jest 8 Lutego 2023, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Dwa akceleratory w WCO

Dodano: 30 listopada 2022

Dwa akceleratory do radioterapii powstaną w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu dzięki współpracy WCO i Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz dzięki funduszom unijnym. Jeden z projektów dotyczy badań nad nowatorską metodą radioterapii typu FLASH.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Jak poinformował na konferencji prasowej dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki urządzenia będą wykorzystywane u pacjentów, u których jest usuwany guz nowotworowy i u których można już w czasie zabiegu operacyjnego zastosować radioterapię.

„Trzeba przyznać, że grupa spełniających określone warunki pacjentek, bo dotyczy to głównie pacjentek z rakiem piersi, nie jest taka liczna. Na tysiąc kobiet, które napromieniamy, kwalifikacje do tego typu metody ma około 100 pacjentek. Te pacjentki, u których tę metodę można zastosować nie muszą potem przechodzić wielotygodniowego napromieniania” – powiedział.

W WCO realizowany jest m.in. projekt dotyczący nowatorskiej metody radioterapii typu FLASH. Polega ona na dostarczeniu dawki promieniowania w bardzo krótkim czasie.

„Akcelerator, który budujemy może wygenerować tzw. ultrawysoką moc dawki. To bardzo obiecująca metoda. Okazuje się, że stosowanie takiej dawki znacząco chroni tkanki zdrowe – nie trzeba mówić, jak to jest korzystne dla pacjenta. Ta metoda, którą w WCO wkrótce zaczniemy testować jest pionierska, ustawi nasz ośrodek w gronie zaledwie kilku na świecie, które prowadzą takie badania” – powiedział prof. Malicki.

Instalacja akceleratora do radioterapii śródoperacyjnej ma nastąpić przełomie 2022 i 2023 roku, a realizację akceleratora o ultra wysokiej mocy dawki przewidziano na czerwiec 2023 r.

Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek podkreślił, że Centrum ma bogate, 40-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń medycznych.

„Ten akcelerator (który będzie działał w WCO - PAP) jest absolutnie wyjątkowy; to jest akcelerator śródoperacyjny, myśmy go zaprojektowali, pokazali demonstrator technologii niespełna trzy lata temu. Gdyby nie współpraca z WCO, nie udałoby nam się przejść od demonstratora do produktu” – powiedział.

Jak dodał, współpraca z naukowcami z WCO pozwoliła dostosować maszynę do potrzeb lekarzy. „Mogliśmy zbudować maszynę, która jest tej chwili w końcowym etapie powstawania. Mamy produkt w reżimie medycznym, który niedługo będzie oferowany szpitalom” – powiedział prof. Kurek.

„Drugi produkt, który, mamy nadzieję, szybko powstanie to jest akcelerator do radioterapii typu FLASH. Jest to rzeczywiście zupełnie nowa terapia; to naświetlanie bardzo dużą dawką, za to w bardzo krótkim impulsie – kolokwialnie mówiąc: tłuczemy raka od razu i mocno. Jesteśmy w stanie zrobić taki akcelerator na bazie urządzenia, które powstało. Do terapii pacjentów jest pewnie jeszcze daleka droga, ale do badań już wkrótce będzie można go wykorzystać” – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Wprowadzenie obu projektów w życie jest możliwe dzięki pieniądzom przyznanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. To 11 mln zł pochodzących z unijnej puli w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że realizowane w WCO przedsięwzięcia są szansą na wdrożenie w ośrodku najnowocześniejszych form terapii.

„To jest pierwszy przypadek, gdy mówimy o urządzeniu o charakterze prototypowym. Do tej pory głównie wspieraliśmy zakupy gotowych urządzeń” – powiedział Marek Woźniak. Jak dodał Wielkopolska jest dotknięta dużą liczbą chorób nowotworowych. "Dlatego im więcej będziemy inwestować w walkę z rakiem, tym skuteczniej pomożemy naszym mieszkańcom” – podkreślił marszałek. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mhr/Czytaj również