Dzisiaj jest 22 Stycznia 2022, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Kultura: Od 1 grudnia nowe limity!

Dodano: 01 grudnia 2021

Od 1 grudnia obowiązują nowe limity osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych w kinach, teatrach, operach i filharmoniach (tj. 50 proc. obłożenia widowni) i zwiększenie do 15 m2 miejsca przypadającego na jedną osobę podczas koncertów, w muzeach i galeriach sztuki – podało we wtorek MKiDN.

 

Źródło: www.infopakiety.pap.pl 

Jak przypomniało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swojej stronie internetowej, „zmiany wchodzą w życie zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowaną 29 listopada w Dzienniku Ustaw”.

Nowela ta stanowi, że od 1 grudnia limit osób na koncertach, w domach kultury, bibliotekach, muzeach i galeriach sztuki to jedna osoba na 15 m2. W spotkaniach i imprezach organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w dyskotekach, może uczestniczyć maksymalnie sto osób. Z kolei obłożenie widowni w kinach, teatrach, operach, filharmoniach, domach i ośrodkach kultury, a także podczas koncertów i wydarzeń cyrkowych wynosi 50 proc.

Resort kultury podkreślił, że „limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych”.

Wprowadzenie nowych obostrzeń epidemicznych w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. „Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w stanie w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali” – mówił podczas konferencji.

Niedzielski zastrzegł, że jeżeli sytuacja gwałtownie się pogorszy, to „decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień”. „Ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie dwuipółtygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją” – powiedział. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ aszw/Czytaj również