Dzisiaj jest 9 Sierpnia 2022, Wtorek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nauka samodzielności w Gogolinie

Dodano: 04 sierpnia 2022

W Gogolinie (województwo opolskie) otwarto mieszkanie chronione treningowe. Placówka przygotowuje osoby niepełnosprawne do samodzielnego życia. Projekt jest finansowany ze środków powiatu krapkowickiego.

 

Lokal został udostępniony przez władze samorządowe. Jego lokatorzy mogą korzystać z nowoczesnej kuchni, bezpiecznej łazienki, umeblowanych pokoi, a także pomocy doświadczonych opiekunów i terapeutów. Koordynatorami projektu są powiat krapkowicki i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Mieszkalnictwo wspomagane (treningowe) – obejmuje szeroki zakres usług społecznych służących przygotowaniu osoby z niepełnosprawnością do samodzielnej egzystencji. Może mieć charakter długotrwały (mieszkanie wspomagane zastępuje pobyt w wieloosobowej stacjonarnej placówce) lub prewencyjny (doprowadza do uzyskania samodzielności życiowej i sfinalizowania procesu wspierania). W Polsce działa ponad 900 mieszkań treningowych. Ich prowadzeniem zajmują się samorządy oraz organizacje charytatywne.

Gogolin – to miasto położone w powiecie krapkowickim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gogolin. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa opolskiego.



Czytaj również