Dzisiaj jest 30 Listopada 2022, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nauka samodzielności w Sanoku

Dodano: 24 listopada 2022

W Sanoku (województwo podkarpackie) otwarto mieszkanie chronione treningowe. Zamieszkały w nim osoby niepełnosprawne, wymagające całodobowej opieki. Placówkę prowadzi miejski samorząd.

 

 

Lokal dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych został udostępniony przez władze samorządowe. Lokatorzy mieszkania chronionego treningowego mogą korzystać z nowoczesnej kuchni, bezpiecznej łazienki, umeblowanych pokoi, a także pomocy doświadczonych opiekunów i terapeutów. Koordynatorem projektu jest miejski samorząd.

Mieszkalnictwo wspomagane (treningowe) – obejmuje szeroki zakres usług społecznych służących przygotowaniu osoby z niepełnosprawnością do samodzielnej egzystencji. Może mieć charakter długotrwały (mieszkanie wspomagane zastępuje pobyt w wieloosobowej stacjonarnej placówce) lub prewencyjny (doprowadza do uzyskania samodzielności życiowej i sfinalizowania procesu wspierania). W Polsce działa ponad 900 mieszkań treningowych. Ich prowadzeniem zajmują się samorządy oraz organizacje charytatywne.

Sanok – to miasto położone w Kotlinie Sanockiej, w Euroregionie Karpackim. Wchodzi w skład powiatu sanockiego, jest także siedzibą gminy wiejskiej Sanok, jednak do niej nie należy. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.Czytaj również