Dzisiaj jest 3 Lipca 2022, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nowatorska operacja serca w Opolu

Dodano: 09 maja 2022

Zespół lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dokonał pierwszego w kraju małoinwazyjnego usunięcia wegetacji z serca na natywnej zastawce trójdzielnej. Jak informuje placówka, do tej pory dokonano kilkadziesiąt takich zabiegów na świecie.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl 

Jak poinformował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, zespół lekarzy tej placówki przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej serca w ramach małoinwazyjnego usunięcia wegetacji tego mięśnia. Jak wyjaśnia dr. hab. Jerzy Sacha z Pracowni Hemodynamiki USK, zabiegu dokonano przezskórnie, bez otwierania klatki piersiowej pacjenta.

„Takich zabiegów, jak wynika z piśmiennictwa, wykonano dotychczas kilkadziesiąt na świecie. My przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej. W drugim przypadku, wegetacje zostały usunięte z elektrod stymulatora, a podobny zabieg został wykonany wcześniej w Zabrzu” – powiedział Sacha.

Zdaniem specjalisty, zabiegi tego typu to nowy trend w kardiologii inwazyjnej.

„Do serca wprowadziliśmy specjalne urządzenie podłączone do pompy ECMO, która wypompowywała krew wraz z wegetacjami i poprzez system filtrów wpompowywała z powrotem do krążenia pacjenta. W ten sposób udało się usunąć patologiczne struktury z serca bez otwierania klatki piersiowej. Widzimy w tej metodzie także szansę na usuwanie skrzeplin i guzów z serca” – wyjaśnia.

Wegetacje to twory złożone z płytek krwi, włóknika i erytrocytów z koloniami bakteryjnymi i komórkami zapalnymi, powstałe na wskutek infekcyjnego, bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Do zabiegów przezskórnego usunięcia wegetacji kwalifikują się pacjenci, u których proces zapalny wsierdzia nie doprowadził do uszkodzenia zastawek, a więc nie ma jeszcze konieczności ich wymiany. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mhr/Czytaj również