Nowatorska operacja w USD w Krakowie
Dodano: 19 września 2023
Skomplikowaną operację, polegającą na całkowitej przebudowie serca 1,5-rocznego chłopca przeprowadził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Lecznica poinformowała, że była to pierwsza taka operacja w Europie. Główny lekarz operujący porównał taką operację do lądowania na Księżycu.
Źródło: www.naukawpolsce.pl
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) przekazał na swojej stronie internetowej, że lekarze Kliniki Kardiochirurgii przeprowadzili skomplikowaną operację serca 1,5-rocznego Januszka – serce dziecka wymagało całkowitej przebudowy. Lecznica podała, że była to pierwsza taka operacja w Europie.
„Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka” – powiedział główny lekarz operujący profesor Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK. Jednocześnie porównał taką operację do „lądowania na Księżycu”.
Operacja zakończyła się sukcesem, dzięki miesiącom przygotowań i współpracy różnych grup medycznych.
„Dla nie tylko polskich, ale i europejskich pacjentów, jest to bardzo dobra wiadomość: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych” – poinformowała placówka.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ par/
Czytaj również
- Mikrożele, druk 3D i nowotwory piersi
- Diagności laboratoryjni szkolą w Afryce
- Upcykling w branży spożywczej
- Kapsuła obrazuje zmiany w piersiach
- Przełom w leczeniu cytomegalii wrodzonej
- Emocje wpływają na to, jak mówimy
- Nie ma planów akcji szczepień na tężec
- Astma popowodziową konsekwencją
- Wiedza lekarzy o leczeniu żywieniowym
- Parkinson, boks i tango argentyńskie
- Nastolatkowie i problem z zasypianiem
- Alkohol i antybiotyki? Lepiej nie.
- Atak padaczki – co robić?
- Nowatorska operacja w KSS w Krakowie
- Powodzie zwiększają ryzyko chorób