Dzisiaj jest 22 Stycznia 2022, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

PKP Intercity podsumowuje 2021 rok

Dodano: 12 stycznia 2022

W 2021 roku PKP Intercity kontynuowało największy program inwestycyjny w swojej historii. Flotę narodowego przewoźnika wzmocniło ponad 100 zmodernizowanych wagonów, dzięki którym podróże po Polsce stały się jeszcze bardziej komfortowe. Ostatnie dwanaście miesięcy minęło również pod znakiem powrotu pasażerów do podróży koleją oraz zwiększania dostępności komunikacyjnej.

 

Mijający rok to czas wyraźnego trendu powrotu Polaków do podróżowania z narodowym przewoźnikiem. Od stycznia do grudnia 2021 roku z usług PKP Intercity skorzystało około 35,5 mln pasażerów, czyli o blisko 9 mln więcej niż w 2020 r. Najlepszym okresem dla Spółki były wakacje, podczas których przewieziono blisko 12,4 mln pasażerów, co było wzrostem o 49 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Wtedy pociągami przewoźnika podróżowało blisko 8,3 mln osób. Polacy również chętnie jeździli pociągami PKP Intercity w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W dniach 23-26.12.2021 r. składami spółki podróżowało ponad 400 tys. pasażerów. Największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy m.in. w kierunku Krakowa, Trójmiasta, Poznania i Wrocławia.

Poprawiająca się sytuacja rynkowa była impulsem do kolejnych inwestycji w tabor oraz infrastrukturę, dzięki którym stale poprawia się komfort podróżowania pociągami PKP Intercity. W 2022 rok przewoźnik wszedł z zakontraktowanymi umowami o łącznej wartości ponad 5,5 mld złotych, które są częścią realizowanego programu inwestycyjnego „PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji” wartego 19 mld zł. W ramach tej strategii flotę przewoźnika wzmocniło już łącznie ponad 600 wagonów po modernizacji.

Wzrost komfortu podróżowania

2021 rok przyniósł zakończenie realizacji dwóch kontraktów o wartości ponad 500 mln złotych. Do PKP Intercity na początku maja trafiło 60 wagonów typu 141A-20, które zmodernizowała PESA Bydgoszcz w konsorcjum z ZNTK Mińsk Mazowiecki, w ramach wartego ponad 248 mln zł brutto kontraktu. Konsorcjum zmodernizowało również 60 wagonów typu 111A-30 COMBO. Wartość zamówienia wyniosła 310 mln zł brutto. COMBO są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. To wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, w których zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wymieniono wózki jezdne, wydzielono przedziały rodzinne oraz przedział dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe znalazła się też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

„W trudnych czasach pandemii jeszcze raz okazało się, że strategia rozwoju naszego narodowego przewoźnika ma ogromne znaczenie nie tylko dla samej spółki, ale też dla polskiej gospodarki. Coraz lepsza oferta sprawiła, że pasażerowie szybko wrócili do pociągów PKP Intercity. Zamówienia realizowane przez spółkę dawały napęd i stabilność polskim przedsiębiorstwom z branży kolejowej, które realizowały te warte setki milionów kontrakty. To zaś miało wpływ na ekonomiczną równowagę dla tysięcy polskich rodzin. W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy wszystkie spółki Skarbu Państwa do takiego właśnie działania. Oczywiście w ramach rachunku ekonomicznego, z zachowaniem najwyższej jakości i przepisów prawa. Dziś kolejny raz przekonujemy się, że kapitał ma narodowość” – podkreśla Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

2021 rok był kolejnym rokiem dużych inwestycji na polskiej kolei. Odnowiliśmy wiele dworców, zmodernizowane zostały kolejne linie, unowocześniany jest posiadany tabor. Przywracamy kolej podróżnym, a oni to doceniają. Pasażerowie wracają, a my musimy się sprężać, aby sprostać modzie na kolej. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby stała się ona środkiem transportu pierwszego wyboru - mówi Krzysztof Mamiński, Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP Intercity, Prezes Zarządu PKP S.A.

Walka z wykluczeniem transportowym

Zmodernizowane wagony COMBO uzyskały – jako pierwsze w Polsce – prestiżowy certyfikat „Transport bez barier”. Otrzymanie znaku dostępności przez nowy tabor oznacza, że jest on przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców podróżujących z dziećmi. Tym samym z komfortowej i bezpiecznej podróży pociągami PKP Intercity może cieszyć się każdy zainteresowany.

Kolejny rok przyniósł również rozwój oferty dla mniejszych ośrodków miejskich w Polsce. Za sprawą nowego rozkładu jazdy dostęp do usług PKP Intercity zyskały m.in. Sierpc, Rypin, Brodnica i Grudziądz. Obecnie narodowy przewoźnik obsługuje 420 miast i miejscowości. Dla porównania w 2015 roku obsługiwał ich 330. Systematycznie rośnie dostęp do kolei, co ma duże znaczenie dla zwiększania mobilności społeczeństwa i tym samym walki z wykluczeniem transportowym.

„Podejmujemy stosowne działania, by walczyć z wykluczeniem transportowym. W ten sposób odbudowujemy rolę kolei. Jest ona środkiem transportu, na którym zawsze będzie można polegać i dlatego stanie się pierwszym wyborem pasażerów przy długodystansowych podróżach” – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.Czytaj również