Dzisiaj jest 3 Lipca 2022, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Pionierska operacja w WUM

Dodano: 28 kwietnia 2022

Zespół lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonał nowatorską procedurę wytworzenia metodą wewnątrznaczyniową przetoki tętniczo-żylnej. To pierwsze takie rozwiązanie zastosowane w Europie Środkowo-Wschodniej – podała uczelnia.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Jak poinformowano w komunikacie, wytworzenie przetoki wymagało ścisłej współpracy wielospecjalistycznego zespołu złożonego z radiologów, chirurgów, anestezjologów oraz nefrologów z UCK WUM, którzy nowatorski zabieg wykonali 15 lutego. 12 kwietnia przetoka została wykorzystana do przeprowadzenia hemodializy chorego. Pacjent czuje się dobrze.

„Przy użyciu wprowadzonych do żyły łokciowej i tętnicy łokciowej dwóch bardzo cienkich, giętkich, magnetycznych cewników zbliżono do siebie naczynia, a następnie przy użyciu energii fal radiowych wytworzono szczelny otwór między nimi. Spowodowało to zwiększony przepływ krwi tętniczej z tętnicy do żyły. Dzięki temu osiągnięto arterializację żył powierzchownych ramienia, co pozwoliło na ich bezpieczną kaniulację i podłączenie do sztucznej nerki” – tłumaczy prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM.

Dotychczas wytworzenie stałego dostępu naczyniowego do hemodializ wymagało klasycznej chirurgii - przypomniano w komunikacie. Specjaliści oceniają, że nowa metoda może stać się w przyszłości alternatywą dla otwartej operacji chirurgicznej.

W zabiegu uczestniczyli: z II Kliniki Radiologii UCK WUM (kierowanej przez prof. Olgierda Rowińskiego): dr Vadym Matsibora i dr Rafał Maciąg – z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM (kierowanej przez prof. Sławomira Nazarewskiego): dr Amro Alsharabi, dr Łukasz Wielocha i dr Łukasz Romanowski pod nadzorem prof. Tadeusza Grochowieckiego – z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii (kierowanej przez dr hab. Pawła Andruszkiewicza): dr Adam Makowski.

„W operacji udział wziął także światowej sławy specjalista w dziedzinie chirurgii naczyniowej i wewnątrznaczyniowej dr Tobias Steinke z Schön-Klinik w Düsseldorfie. Przeprowadzenie procedury udało się również dzięki pracy średniego personelu medycznego: instrumentariuszek Grażyny Nowakowskiej i Ewy Lewińskiej, pielęgniarza anestetycznego Jana Szymborskiego oraz radiotechnik Jolanty Kubickiej” – czytamy w komunikacie.

Zabieg hemodializy został przeprowadzony pod nadzorem dr. n. med. Pawła Żebrowskiego z Katedry i Kliniki Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM i Urszuli Jabłońskiej, specjalistki pielęgniarstwa nefrologicznego, oddziałowej Stacji Dializ Kliniki.

Do czasu zabiegu chory otoczony był ambulatoryjną opieką nefrologiczną dr Małgorzaty Dębowskiej. Obecnie znajduje się pod opieką zespołu Kliniki Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, kierowanego przez prof. Jolantę Małyszko – poinformował WUM.

PAP - Nauka w Polsce

agt/Czytaj również