Dzisiaj jest 2 Października 2022, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Platforma do testowania leków

Dodano: 29 lipca 2022

Naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali miniaturową platformę do testowania leków, między innymi na raka. W urządzeniu unikatowo zastosowano hydrożel, który pozwala naukowcom imitować warunki panujące w ludzkim organizmie i prowadzić badania na komórkach nowotworowych.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Specjalnie zaprojektowany układ pod nazwą „Mikroukład do hodowli sferoidów komórkowych w hydrożelach” pozwala m.in. na prowadzenie długotrwałych hodowli komórkowych, przez dostarczanie komórkom substancji odżywczych z wykorzystaniem zjawiska dyfuzji – informuje w prasowym komunikacie Politechnika Śląska.

Opracowana platforma daje możliwość bezpiecznego sprawdzania, jak różne substancje oddziałują na organizm, a co szczególnie istotne – także na komórki nowotworowe.

„Dzięki platformie jesteśmy w stanie ocenić, jaki jest wpływ danego leku na te komórki” – tłumaczył prof. PŚ Sebastian Student, jeden z autorów wynalazku, dyrektor Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. „To może w jakimś stopniu przyśpieszyć proces wdrażania danego leku” – dodał.

Dzięki urządzeniu możliwe będzie ograniczanie testów bezpośrednio na żywych organizmach. Wynalazek będzie można wykorzystywać m.in. w ośrodkach naukowych i medycznych zajmujących się tego rodzaju badaniami. Jak podkreślili autorzy wynalazku, „urządzanie znajdzie zastosowanie zwłaszcza w pierwszych fazach badań nad lekami, kiedy unika się sprawdzania skuteczności działania substancji na żywych organizmach”.

Podobne systemy są rozwijane na świecie, ale – jak zaznaczył prof. Student – na Politechnice Śląskiej unikatowo zastosowano hydrożel, który pozwala imitować warunki panujące w ludzkim organizmie.

Zaprojektowane urządzenie to mikroukład wielkości 1 cm na 1 cm. „Standardowe hodowle prowadzi się w dużo większych pojemnikach bądź naczyniach” – mówi badacz.

Prace nad symulatorem wchodzą w zakres onkologii obliczeniowej i spersonalizowanej medycyny, która jest jednym z sześciu priorytetowych obszarów badawczych, w których specjalizuje się Politechnika Śląska.

Jak podkreślił prof. Sebastian Student, cytowany w informacji prasowej uczelni, „obecnie medycyna nie może istnieć bez inżynierii biomedycznej”. „Jako inżynierowie zajmujący się biotechnologiami, możemy dostarczać m.in. technik precyzyjnej oceny różnych parametrów, oceniać procesy zachodzące w komórkach. Szczególnie mocnym obszarem techniki medycznej jest bioinformatyka” – dodał.

Nad projektem pracował zespół badawczy w składzie: dr hab. inż. Sebastian Student, dr hab. inż. Ilona Wandzik, dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, dr inż. Małgorzata Milewska, dr inż. Kazimierz Gut, dr inż. Maria Gracka.

Mikroukład do hodowli komórek to pierwszy z innowacyjnych wynalazków, który został zaprezentowany przez Politechnikę Śląską w ramach cyklu „TOP 100 Innovations”.

„W grupie 100 innowacyjnych projektów znalazły się rozwiązania, które mają największą szansę na komercjalizację i które pochodzą ze wszystkich sześciu priorytetowych obszarów badawczych naszej uczelni. Dzięki wyodrębnieniu tej grupy zwiększamy szansę na znalezienie rzeczywistych odbiorców naszych rozwiązań. Chcemy też w ten sposób zachęcić kolejnych twórców do współpracy” – powiedział prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju, cytowany w informacji prasowej uczelni.

Baza rozwiązań jest prowadzona i nadzorowana przez Centrum Inkubacji i Transferu Technologii PŚ, które pracuje nad tym, aby pokazywać potencjał naukowy PŚ, przedstawiać wynalazki naukowców od strony użytecznej, a także dba, aby naukowcy nie martwili się komercjalizacją swoich wynalazków.

„Zanim dobro intelektualne wytworzone przez naukowców trafi na rynek, trzeba dbać o jego zgłoszenie i zabezpieczone. Trzeba stać na straży tego produktu, który wytworzył naukowiec. Nie zawsze jest to patent na wynalazek, często jest to wiedza know-how, a tutaj mamy wyjątkowo delikatną materię” – powiedziała dr inż. Magdalena Letun-Łątka, dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii PŚ.

PAP - Nauka w Polsce

amk/ ekr/Czytaj również