Ponad 17 tys. przypadków boreliozy
Dodano: 25 stycznia 2023
W 2022 r. potwierdzono w Polsce 17 338 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W 2021 r. było ich 12 500.
Źródło: www.naukawpolsce.pl
Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie, jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.
Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.
Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.
Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu. (PAP)
Czytaj również
- Profilaktyka HPV w Polsce
- Wady postawy i efekt domina
- Nie przeocz wady wzroku u dziecka
- Smartfony w leczeniu psychiatrycznym
- Kumulacja wirusów wzmaga ataki astmy
- Technologia, która wykrywa raka
- Grzyby mogą usuwać z wód toksyny
- Nowatorskie badania na opolskiej uczelni
- Rewolucja w opiece zdrowotnej
- Kompozycja lecznicza na chorobę pszczół
- Więcej defibrylatorów na wrocławskim UM
- Skuteczniejsze leczenie zakażeń kości
- Dron do transportu krwi
- Czkawka może być objawem nowotworu?
- Poznań i Lubin: Nowe stacje ETZ