Dzisiaj jest 3 Lipca 2022, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Popularyzują wiedzę o zdrowiu

Dodano: 04 maja 2022

Sprawdzoną, podaną w przystępny sposób wiedzę medyczną przedstawiają specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) w serii filmów edukacyjnych, które powstają w ramach projektu „Teraz już wiem”. Projekt ten służy popularyzacji nauki.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Będzie sześć filmów, które są zamieszczane np. na YouTube.

„To pomysł na krótkie filmy edukacyjne z ekspertami Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wyjaśniające różne kwestie medyczne i farmaceutyczne, szczególnie te, które mogą być niezrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego, takie jak suplementy diety, przeciwciała, antyoksydanty, badania kohortowe (populacyjne-PAP)” – mówi o projekcie edukacyjnym rzecznik UMB Marcin Tomkiel.

Serię otwiera film poświęcony suplementom diety – poinformował Tomkiel. Można się z niego dowiedzieć, czym się różną suplementy diety od leków, czy suplementy może stosować każdy z nas, czy są one bezpieczne.

Tematem następnego filmu będą różne oblicza tlenu: jako pierwiastka niezbędnego do oddychania jak i jego szkodliwych aspektów. Będzie np. mowa o wolnych rodnikach czy stresie oksydacyjnym.

Osoby zainteresowane medycyną, farmacją, mogą same zaproponować tematykę jednego z filmów. Tematy można zgłaszać do połowy maja. Temat do realizacji będzie wybrany w głosowaniu internetowym i zrealizują go naukowcy - podała uczelnia.

Do każdego filmiku są przygotowane quizy z pytaniami, w których od razu można sprawdzić czego się nauczyliśmy. Przygotowane materiały mają także napisy w języku angielskim.

Projekt jest dofinansowany kwotą 60 tys. zł przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z puli na popularyzację nauki. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ ekr/Czytaj również