Dzisiaj jest 17 Maja 2022, Wtorek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Sprawdź na co zaszczepisz się w aptece

Dodano: 20 stycznia 2022

Dostępność do szczepień jest obecnie w Polsce olbrzymia. Można się zaszczepić nie tylko w punktach szczepień w przychodniach, ale i w wielu aptekach – obecnie w programie bierze udział około pół tysiąca z nich. Szczepionkę mogą podawać farmaceuci. Nie jest to europejska nowość.

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

W kilku krajach w Europie szczepienia w aptekach już od dawna są normą – na przykład w Danii, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Z badań wynika, że to jedno z najbardziej efektywnych działań w opiece farmaceutycznej i że dzięki nim znacznie zwiększa się wyszczepialność całych populacji. Wiadomo też, na podstawie doświadczeń z tych krajów, że szczepienia w aptece są bezpieczne.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że w Polsce ten sposób szczepień się nie przyjmie. Jednak pandemia COVID i konieczność zaszczepienie wielu ludzi w krótkim czasie szybko to zweryfikowała. Wydane zostało rozporządzenia wyznaczające, jakie wymogi musi spełnić apteka i od 15 czerwca apteki mogą zgłaszać swoją gotowość do szczepień w NFZ. 

„Nadal, jeśli chodzi o szczepienia, potrzeby są duże. Od 2 listopada dorośli mogą szczepić się trzecią dawką – przypominającą – przeciw COVID, jeśli od drugiej minęło 6 miesięcy. Warto podkreślić, że dodatkowo chronią one przed chorobą, zwłaszcza przed jej ciężkim przebiegiem. Przyjęcie trzeciej dawki wydłuża też ważność unijnego certyfikatu dla zaszczepionych” – mówi mgr farm. Anna Szydłowska, dyrektor do spraw opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

Zapisać się można, podobnie jak wcześniej, przez stronę pacjent.gov.pl, infolinię Narodowego Programu Szczepień, czy bezpośrednio w punkcie szczepień, np. w aptece. 

Jakie szczepienia są dostępne w aptekach?

Póki co, wciąż jeszcze tylko przeciw COVID, ale już wkrótce w aptece będzie się można zaszczepić także przeciw grypie. Prezydent podpisał już stosowną ustawę. Warto też wiedzieć, że od niedawna prawo do bezpłatnej szczepionki przeciwko grypie mają wszyscy dorośli.

W której aptece można się szczepić?

Apteki biorące udział w programie szczepień są oznakowane. Muszą wygospodarować osobną, specjalną przestrzeń w tym celu, zapewniającą intymność i komfort. Szczepienia odbywają się w pokojach administracyjnych, szkoleniowych lub tzw. izbie ekspedycyjnej. Do programu szczepień przystąpiło ok. 500 aptek w różnych miastach. Największe znaczenie mają szczepienia w aptekach w mniejszych ośrodkach, gdzie dostęp do innych placówek służby zdrowia jest utrudniony. Wykaz wszystkich placówek prowadzących szczepienia można znaleźć na stronie ministerstwa zdrowia.

Czy farmaceuci są przygotowani na powikłania po szczepieniu, a zwłaszcza wstrząs anafilaktyczny?

Każda apteka ma na wyposażeniu adrenalinę, którą można podać pacjentowi, gdy zajdzie taka konieczność. Farmaceuci, którzy podają szczepionki, są przeszkoleni jeśli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy – w końcu zresztą wykonują zawód medyczny, do którego dostęp jest regulowany i mają obowiązek ustawicznego podnoszenia kwalifikacji. Każde szczepienie w aptece jest wpisywane w rejestr szczepieniowy, tak samo jak w POZ, czy innym punkcie szczepień. 

Apteki to najlepsze miejsca przechowywania szczepionek

Farmaceuci mają największe doświadczenie w przechowywaniu leków i obchodzenia się z nimi.  Oprócz doświadczenia liczy się także odpowiednie wyposażenie aptek na potrzeby bezpiecznego przechowywania medykamentów. 

Czy farmaceuci mają odpowiednią wiedzę, czy zbadają przed szczepieniem?

„Pamiętajmy, że studia farmaceutyczne w jednej trzeciej pokrywają się z medycznymi. Farmaceuci mają więc dużą wiedzę medyczną” – tłumaczy farmaceutka.

Ale to nie wszystko. Zanim farmaceuta otrzymuje prawo do podawania szczepionkek, musi przejść odpowiedni kurs – certyfikowany i akredytowany przez uczelnie medyczne. Przed szczepieniem pacjent oczywiście wypełnia ankietę, a farmaceuta przeprowadza z nim dokładny wywiad, pytając między innymi o choroby przewlekłe, przebyte powikłania.

„Jeśli ma wątpliwości, odsyła do lekarza” – podkreśla ekspertka.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

Webinar Dr Tulimowski Press Workshops pt. „Ważne pytania o szczepienia, który odbył się 26.11.2021 r.Czytaj również