Szpital uniwersytecki w Rzeszowie
Dodano: 13 stycznia 2022
Szpital uniwersytecki jest wieloletnią inwestycją, która jest w tym momencie w fazie projektowania. Będziemy na ten cel przekazywać środki – zgodnie z zapotrzebowaniem, jakie będzie składane – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
W Rzeszowie odbył się briefing prasowy z udziałem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Szef resortu pytany był przez dziennikarzy m.in. o to, czy w budżecie na bieżący rok znajdą się środki na budowę szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie.
„Szpital uniwersytecki jest wieloletnią inwestycją, która jest w tym momencie w fazie projektowania i spokojnie, swobodnie będziemy na ten cel środki przekazywać, zgodnie z zapotrzebowaniem, jakie będzie składane i z ustaleniami, jakie będą w tym względzie zapadały” – powiedział Czarnek. Dodał, że nie jest to prosta inwestycja, ale „zapowiedzieliśmy realizację tego projektu latem ubiegłego roku i będziemy go realizować” – zapewnił.
W maju 2021 r. Przemysław Czarnek, szef MZ Adam Niedzielski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek podpisali deklarację dotycząca wspólnych działań na rzecz powstania szpitala uniwersyteckiego.
Budowa szpitala uniwersyteckiego jest jednym z priorytetów regionu zawartym w „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030” przyjętej we wrześniu 2020 roku. Inicjatywa zakłada powstanie szpitala uniwersyteckiego na bazie istniejącego już Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie z uwzględnieniem jego rozbudowy o nowoczesny kampus medyczny na terenie gminy Świlcza. Projekt został zgłoszony przez województwo podkarpackie do Krajowego Planu Odbudowy jako potencjalnego źródła środków na inwestycje. (PAP)
Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Alfred Kyc
szz/ kyc/ mir/
Czytaj również
- Aż 2609 przypadków boreliozy
- Rozsiany rak piersi i hormony
- Epigenetyka i spowolnione starzenie
- Nagły stan neurologiczny
- Choroby neurorozwojowe i ich rozwój
- Nowatorska terapia leczenia autyzmu
- Około 3 tys. nowotworów mózgu w Polsce
- Skąd w powietrzu szkodliwe nitrofenole
- Terapia genowa i SMA
- Sepsa rozwija się wszędzie
- Stopa protezowa do wspinaczki
- Epidemia jeszcze się nie skończyła
- Wczesna diagnoza wad postawy
- COVID-19 jest groźniejszy niż grypa
- Przewlekła choroba nerek i jej objawy