Dzisiaj jest 20 Lutego 2024, Wtorek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

USK w Częstochowie? Jest propozycja

Dodano: 08 lutego 2024

Uniwersytet Jana Długosza oraz prezydent Częstochowy rozmawiali na temat propozycji utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Częstochowie. Placówka miałaby przynieść korzyści uczelni, miastu, a także pacjentom i studentom kierunku lekarskiego.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podczas konferencji prasowej zadeklarował, że przy współpracy z Uniwersytetem Jana Długosza chciałby doprowadzić do powstania w Częstochowie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

„To pozwoli rozwinąć działalność leczniczą w mieście, a także zapewnić lepszą opiekę naszym mieszkankom i mieszkańcom. Będą mogli oni liczyć na krótsze kolejki do lekarzy specjalistów oraz szerszą możliwość diagnostyki, dzięki inwestycjom w infrastrukturę i sprzęt medyczny. Wyższy stopień referencyjności zapewni szpitalowi wyższy kontrakt z NFZ, a także możliwość pozyskiwania grantów i innych środków zewnętrznych” – powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezydent miasta.

Jak dodał, liczy on także na wsparcie projektu przez reprezentantów środowisk naukowych, medycznych, parlamentarzystów i przedstawicieli rządu.

Szpital kliniczny miałby zostać stworzony w oparciu o Miejski Szpital Zespolony. Prezydent odbył już w tej sprawie konsultacje m.in. z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem, który wyraził przychylne zainteresowanie wspólną już obecnie inicjatywą miasta i częstochowskiej uczelni.

Również władze rektorskie UJD odbyły rozmowy w Ministerstwie Nauki o możliwości rozwoju kierunku lekarskiego w Częstochowie w oparciu o szpital kliniczny.

„To przyszłość zarówno dla miasta, jak i dla uniwersytetu, studentów oraz kadry medycznej, bo ma szansę podnieść poziom kształcenia w powiązaniu z badaniami naukowymi. Medycyna rozwija się, kiedy dobre kształcenie idzie w parze z nauką. Szpital przenosi się na wyższy poziom działania, kiedy w całości staje się jednostką kliniczną” – przekonywała rektorka Uniwersytetu Jana Długosza prof. Anna Wypych-Gawrońska.

Uczelnia kształci na pierwszych dwóch latach kierunku lekarskiego w formie przedklinicznej, natomiast od III roku studenci uczą się także w szpitalach. UJD zamierza więc obecnie tworzyć oddziały kliniczne na podstawie umów zawartych z Miejskim Szpitalem Zespolonym i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Częstochowie. Następnym celem uczelni kształcącej na kierunkach medycznych są, z reguły, starania o Uniwersytecki Szpital Kliniczny i taki jest też zamiar władz UJD w odpowiedzi na propozycję prezydenta Częstochowy.

„Powstanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego byłoby z ogromnym pożytkiem dla lekarzy i całego personelu medycznego. Nie ma dobrego zespołu lekarskiego i dobrej medycyny, jeżeli nie ma współpracy lekarza, fizjoterapeuty i pielęgniarki” – mówił prorektor ds. medycznych i nauk o zdrowiu UJD prof. Aleksander Sieroń.

Podkreślił również, że po utworzenia szpitala klinicznego, nie zamierza wymieniać kadry miejskiego szpitala, tylko wesprzeć ją poprzez specjalistów, którzy reprezentują najwyższy poziom w Polsce.

Częstochowski samorząd wspiera ochronę zdrowia w mieście m.in., dzięki prowadzonym programom zdrowotnym i profilaktycznym, z których w ciągu ostatnich kilkunastu lat skorzystało ponad 100 tysięcy częstochowianek i częstochowian. (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ mir/Czytaj również