Dzisiaj jest 3 Lipca 2022, Niedziela, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

WUM zarejestrował 425 dawców szpiku

Dodano: 12 stycznia 2022

Dzięki akcji studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do bazy dawców szpiku fundacji DKMS dołączyło 425 nowych osób – przekazało biuro prasowe uczelni. To najlepszy wynik wśród 65 uczelni zaangażowanych w projekt.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Mowa o akcji Helpers' Generation, która trwa od 2013 r. Przez ten czas, podczas 1325 studenckich akcji rejestracji, do bazy fundacji dołączyło 130 805 nowych dawców szpiku.

Biuro prasowe uczelni przypomniało, że dla chorych na nowotwory krwi przeszczepienie komórek krwiotwórczych od niespokrewnionego dawcy jest jedyną szansą na przeżycie. Znalezienie dawcy nie jest proste, bo potrzebne jest dopasowanie pod względem antygenów zgodności tkankowej HLA i tylko 25 proc. chorych znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. W pozostałych przypadkach pacjenci muszą liczyć na to, że gdzieś na świecie znajdzie się niespokrewniony, zarejestrowany, zgodny dawca.

Stanowiska rejestracyjne prowadziło 64 wolontariuszy z 5 kierunków na WUM: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, technik stomatologicznych, pielęgniarstwa i farmacji. Wolontariusze działali przez 5 dni w Centrum Dydaktycznym, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym, Uniwersyteckim Centrum Stomatologii, Budynku Wydziału Farmaceutycznego oraz Collegium Anatomicum. Akcje rejestracji przeprowadzono również podczas spotkań SKN przy Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych i SKN Hematologicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ulicy Banacha. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/Czytaj również