Dzisiaj jest 20 Kwietnia 2024, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Weganie i wegetarianie a jod

Dodano: 06 lutego 2024

Czy w diecie wegan i wegetarian znajduje się odpowiednio dużo jodu? Badacze z Krakowa poszukują ochotników i ochotniczek, którzy pomogą im to zbadać. Naukowcy chcą lepiej poznać zależności między dietą roślinną a działaniem tarczycy m.in. poprzez ocenę podaży jodu.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Naukowcy szukają ochotników i ochotniczek, którzy chcieliby wziąć udział w badaniach w ramach projektu „Ocena podaży jodu w grupie osób stosujących dietę roślinną, z uwzględnieniem wybranych aspektów gospodarki tarczycowej i innych parametrów biochemicznych”.

Badania prowadzi Zakład Bromatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie i Oddział Kliniczny Endokrynologii, Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Do badania mogą zgłosić się osoby w wieku 18-40 lat stosujące minimum przez 1 rok dietę wegańską, wegetariańską lub tradycyjną (bez świadomego wykluczania z codziennej diety jakiejś grupy produktów spożywczych).

Poszukiwane są osoby ogólnie zdrowe (nie mające chorób przewlekłych), niepalące papierosów, w tym elektronicznych. Powinny być to osoby, których masa ciała nie zmieniła się znacząco przez ostatnie 6 miesięcy. Badane osoby nie mogą być w ciąży ani w okresie laktacji (ani w ciągu roku od zakończenia ciąży lub laktacji).

Ochotnicy i ochotniczki powinni móc kilka razy pojawić się w Krakowie na badania, więc preferowane są osoby z tego miasta lub okolic.

Nauka w Polsce

lt/ agt/Czytaj również