Dzisiaj jest 8 Lutego 2023, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Gdzie żyje się najzdrowiej?

Dodano: 11 listopada 2022

Warszawiacy mogą być zadowoleni z wyboru miejsca zamieszkania, gdyż stolica jest miastem, w którym żyje się najzdrowiej – wynika z Indeksu Zdrowych Miast 2022. Kolejne miejsca na podium – w rankingu 66 miast na prawach powiatu zapewniających najlepsze warunki do zdrowego życia – zajęły Opole i Chorzów.

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Indeks Zdrowych Miast opracowany przez Grupę LUX MED, Szkołę Główna Handlową oraz Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej (GAP), pokazuje, jak polskie miasta dbają o podstawowe dziedziny związane ze zdrowiem swoich mieszkańców. Jego autorzy przeanalizowali takie kwestie jak m.in. realizacja programów zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnia terenów zielonych czy też jakość powietrza. 

W ogólnym zestawieniu wyłoniła się trójka liderów: Warszawa, Opole i Chorzów, a w pierwszej dziesiątce zdrowych miast znalazły się też: Gdańsk, Rzeszów, Koszalin, Białystok, Gdynia, Sopot i Poznań. 

Warto wiedzieć, że Warszawa, zwyciężczyni zestawienia, wprowadziła aż 359 programów polityki zdrowotnej, podczas gdy średnia badanych miast wyniosła 42. Najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na mieszkańca wydały władze Opola i Chorzowa. Z kolei Sopot najmocniej wspiera aktywność fizyczną: na 100 tys. ludzi przypada tam prawie 189 obiektów sportowych, podczas gdy średnia dla Polski wynosi 19,7. 

Oprócz ogólnego zestawienia autorzy Indeksu zbadali miasta również pod kątem ośmiu kategorii ważnych z punktu widzenia warunków do życia: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń. 

W kategorii Zdrowie, rozumianej jako zakres działań zwiększających dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz działań z obszaru zdrowia publicznego, na które miasta mają wpływ, pierwsze miejsce zajęło Opole. 

W kategorii Ludność i Pokolenia, obrazującej sytuację demograficzną, w tym m.in. stan zdrowia ludności, zwycięzcą okazał się Rzeszów, który był również liderem pod względem jakości usług społecznych i komunalnych. 

Najlepiej o edukację zadbał Białystok, a o mieszkalnictwo – Gliwice. Szczególną troską o środowisko naturalne, które ma niebagatelny wpływ na zdrowie mieszkańców, wykazał się Sopot. Miano lidera w kategorii Infrastruktura trafiło do Nowego Sącza. W dziedzinie zagospodarowania przestrzennego pozytywnie wpływającego na zachowania prozdrowotne wyróżniono Świnoujście. 

Dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podkreśla, jak ważne jest, aby miasta w obliczu wielu wyzwań nie zapominały o zdrowiu mieszkańców. 

„Kryzys klimatyczny, zanieczyszczenie środowiska to problemy całego świata, włodarzy miast i mieszkańców. To człowiek eksploatuje planetę często w sposób nieodpowiedzialny, przyczyniając się do destrukcji przyrody i klimatu. To ostatni moment, żeby zacząć działać” – wskazuje.

„Dla ekonomii wartości, a tym zajmujemy się w ramach ruchu Open Eyes Economy, dwa odniesienia są najbardziej istotne: pierwsze to produktywność wykorzystania własnego potencjału, własnych zasobów, w tym pracy, a drugie to jakość życia. Zdrowie musi być postrzegane jako kluczowa składowa obydwu tych odniesień” – zwraca uwagę prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.

Raport dot. Indeksu Zdrowych Miast zostanie rozbudowany o wyniki badań ankietowych, które skierowane są do władz lokalnych i mieszkańców miast na prawach powiatu. Uzyskane odpowiedzi pozwolą uszczegółowić oceny poziomu zdrowotności miast.

Paulina Pomianowska, dla zdrowie.pap.plCzytaj również