Dzisiaj jest 30 Listopada 2023, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

NAUKA I MEDYCYNARSS

Polacy mają problemy z uzębieniem

30 listopada 2023
W pandemii mniej dbaliśmy o profilaktykę stomatologiczną, w efekcie stan uzębienia Polaków jeszcze bardziej się pogorszył. Jest znacznie gorzej niż przed COVID-19 – alarmuje dr n. med. Maciej Nowak. Specjalista jest konsultantem wojewódzkim na Mazowszu w dziedzinie periodontologii, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Twierdzi, że nasze uzębienie wymaga stałej, codziennej dbałości i pielęgnacji. Niestety, wielu naszych rodaków o tym zapomina.

Krew pępowinowa ratuje zdrowie

29 listopada 2023
Krew pępowinowa została po raz pierwszy wykorzystana w terapii 35 lat temu. Od tego czasu jest źródłem macierzystych komórek krwiotwórczych w leczeniu poważnych chorób krwi, w tym chłoniaków i białaczek, ale też rzadkich chorób metabolicznych – przypominają eksperci.

Polacy chorują na nowotwór jelita grubego

28 listopada 2023
Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Wczesne jego wykrycie znacznie zwiększa skuteczność leczenia – podkreśla NFZ i przypomina, że kolonoskopia to badanie, które ratuje życie. Na aktualizowanej stronie NFZ można sprawdzić, gdzie je wykonać.

Podstawy robotyki na WUM

27 listopada 2023
Nigdy nie będzie pełnej robotyzacji medycyny bez lekarza–operatora. Nie da się bez niego wykonać operacji – powiedział prof. Piotr Radziszewski, kierownik Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. I dodał, że w najbliższym czasie studenci WUM będą uczyć się podstaw robotyki.

Nowa apka opracowana przez USK

24 listopada 2023
Alergolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu opracowali aplikację, ułatwiającą lekarzom i pacjentom ocenę i kontrolę stanu przewlekłej pokrzywki – poinformowała Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik szpitala.

W Polsce cukrzycę ma ok. 3 mln osób

23 listopada 2023
Cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, a przewiduje się, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą – wskazał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Półpasiec – to poważna choroba

22 listopada 2023
Półpasiec to zakaźna choroba wirusowa, która może przebiegać łagodnie, ale powoduje też poważne powikłania, takie jak neuralgia półpaścowa – ostrzegali eksperci. Specjaliści podczas konferencji prasowej zaznaczyli, że od marca 2023 r. dostępna jest w naszym kraju szczepionka chroniąca przed tą groźną infekcją.