Dzisiaj jest 30 Listopada 2022, Środa, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nauka samodzielności w Żołyni

Dodano: 29 września 2022

W Żołyni (województwo podkarpackie) powstaną mieszkania chronione treningowe. Zamieszkają w nich osoby niepełnosprawne, wymagające całodobowej opieki. Placówkę będzie prowadzić Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieży Specjalnej Troski w Łańcucie.

 

Budynek w którym dawniej mieściła się ochronka prowadzona przez zgromadzenie sióstr służebniczek dębickich zostanie udostępniony przez władze samorządowe. Lokatorzy mieszkań chronionych treningowych będą mogli korzystać z nowoczesnej kuchni, bezpiecznej łazienki, umeblowanych pokoi, a także pomocy doświadczonych opiekunów i terapeutów. Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieży Specjalnej Troski w Łańcucie.

Mieszkalnictwo wspomagane (treningowe) – obejmuje szeroki zakres usług społecznych służących przygotowaniu osoby z niepełnosprawnością do samodzielnej egzystencji. Może mieć charakter długotrwały (mieszkanie wspomagane zastępuje pobyt w wieloosobowej stacjonarnej placówce) lub prewencyjny (doprowadza do uzyskania samodzielności życiowej i sfinalizowania procesu wspierania). W Polsce działa ponad 900 mieszkań treningowych. Ich prowadzeniem zajmują się samorządy oraz organizacje charytatywne.

Żołynia – to wieś położona w powiecie łańcuckim, w gminie Żołynia. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego. Czytaj również