Osoba z niepełnosprawnością w Grecji
Dodano: 11 kwietnia 2013
Biura podróży i linie lotnicze sukcesywnie dostosowują swoje usługi do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Coraz więcej niepełnosprawnych wyjeżdża zagranicę w celach turystycznych. Sprawdziłem, jak wygląda to w praktyce.
Port lotniczy
Na warszawskim Okęciu umówiłem się na spotkanie z rzecznikiem prasowym portu lotniczego.
- Planowanie podróży należy rozpocząć od wypełnienia kwestionariusza, który pasażer znajdzie na naszej stronie internetowej. Trzeba podać datę i godzinę wylotu oraz wskazać stopień niepełnosprawności. Musimy wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do obsługi takiej osoby – wyjaśnia Kamil Wnuk, rzecznik prasowy portu lotniczego Okęcie.
Przy drzwiach wejściowych do hali odlotów znajduje się specjalny komunikator, za pośrednictwem którego osoba niepełnosprawna może połączyć się z obsługą lotniska, by poprosić o pomoc. Pracownik portu lotniczego wychodzi na zewnątrz obiektu, doprowadza pasażera na wózku do sekcji odpraw, a następnie pomaga dostać się do wnętrza samolotu.
Zakynthos – wyspa bez barier?
Uzbrojony w przewodnik, aparat fotograficzny i kamerę wyruszam do Grecji, a dokładnie, na jedną z najchętniej odwiedzanych przez Polaków, Niemców i Brytyjczyków – wyspę Zakynthos.
Na początek sprawdzam hotel. Obiekt jest nowy i spełnia wszystkie kryteria dotyczące obsługi gości z niepełnosprawnością. Przed głównym wejściem znajduje się podjazd, wewnątrz budynku winda, a w niej przyciski w brajlu. W łazienkach na ścianie, przy wannie zamontowano specjalne uchwyty ułatwiające korzystanie z prysznicu.
Plaża
Dojazd na plażę – podobnie, jak w polskich kurortach. Na lewo chodnik z wysokim krawężnikiem, na wprost równie wysokie i grube płyty chodnikowe. Bez pomocy drugiej osoby, niepełnosprawny poruszający się na wózku – wody nie zobaczy.
Restauracje
Wszystkie lokale gastronomiczne na wyspie zlokalizowane są przy głównej ulicy. Wejście do obiektów jest tak samo utrudnione, jak na plażę. Wysokie krawężniki, strome, wąskie podjazdy - utrudnią każdej osobie z niepełnosprawnością konsumpcję posiłku, czy dobrego, greckiego wina.
Koperty podobne do Polskich
Odwiedzając położone w pobliżu miasteczka, nie sposób nie zauważyć wyznaczonych dla niepełnosprawnych kierowców miejsc parkingowych. Są niemal identyczne, jak w Polsce. Na jezdni biała koperta, a przy niej znak – wózek na niebieskim tle. Dla zachowania porządku, przy każdej ulicy, placu – tylko jedno miejsce postojowe.
Niepełnosprawna recepcjonistka
W miejscowości Lavanos odwiedzam Joyce Vozaitis. 39-letnia greczynka od urodzenia porusza się na wózku. Ma niedowład nóg. Lekarz podczas porodu pociągnął ją za stopy. Niepełnosprawność nie przeszkadza jej w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Z rodzicami prowadzi jeden, z miejscowych hoteli. Pracuje w recepcji, gdzie obsługuje gości. Joyce jest szczęśliwa. Robi to, co lubi i cały czas ma kontakt z ludźmi.
- Nasi goście są bardzo grzeczni i wyrozumiali. Nie są zdziwieni, że obsługuje ich osoba niepełnosprawna. Traktują mnie normalnie.
Bartosz Szpurek
Czytaj również
- Raport: Wydarzenia roku 2024
- Raport: Wydarzenia roku 2023
- Raport: Wydarzenia roku 2022
- Raport: Wydarzenia roku 2021
- Raport: Wydarzenia roku 2020
- Raport: Wydarzenia roku 2019
- Raport: Wydarzenia roku 2018
- Raport: Wydarzenia roku 2017
- Raport: Wydarzenia roku 2016
- Raport: Wydarzenia roku 2015
- Raport: Wydarzenia roku 2014
- Artur przygotowuje się do kolejnej wyprawy
- Raport: Wydarzenia roku 2013
- Fiat Freemont wspiera wyprawę Ride2Life
- Zabawa słowem i dźwiękiem