Dzisiaj jest 20 Kwietnia 2024, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

W Łodzi otwarto OCWBK

Dodano: 17 marca 2023

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rozpoczęło działalność Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Będzie ono wspierało naukowców i lekarzy w badaniach nad nowymi lekami, a pacjentom umożliwi dostęp do innowacyjnych technologii lekowych i specjalistycznych badań.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

„To bardzo ważna jednostka, na której uruchomienie otrzymaliśmy pieniądze z Agencji Badań Medycznych (ABM). Zadaniem Centrum będzie wspieranie badań klinicznych - trochę wbrew nazwie wszystkich badań, nie tylko onkologicznych. Badania te są niezwykle istotne w medycynie, ponieważ pozwalają nam wprowadzać nowe technologie, nowe formy leczenia i pozwalają leczyć zgodnie z medycyną opartą na faktach i zmierzać w kierunku innowacyjności” – podkreśliła dyrektorka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi prof. Iwona Maroszyńska.

Otwarte w środę w ICZMP Centrum jest drugim tego typu ośrodkiem w Łodzi. Od marca ubiegłego roku działa centrum badań klinicznych łódzkiego Uniwersytetu Medycznego; kolejne powstaje także w szpitalu im. M. Kopernika. W ośrodku w „Matce Polce”, obok części administracyjnej zajmującej się organizowaniem pracy dla zespołów badawczych, ulokowano także poradnię onkologiczną. Koszt realizacji projektu wyniósł ok. 7,5 mln zł – obok remontu ABM finansuje także pięć lat pracy kadry Centrum.

Kierująca Onkologicznym Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (OCWBK) Magda Filipkiewicz podała, że obecnie w ICZMP prowadzonych jest niemal 100 badań klinicznych.

„Poprzez akcje informacyjne chcemy rozpowszechniać wiedzę na temat badań klinicznych i w pewnym sensie je 'odczarować', aby nie były uważane za coś niebezpiecznego dla pacjentów, ale wręcz przeciwnie – za możliwość leczenia i dostępu do nowoczesnych terapii” – zaznaczyła.

Zdaniem zastępcy dyrektora ICZMP ds. nauki prof. Dariusza Trzmielaka, otwarcie Centrum to nowa szansa dla projektów naukowych, oznaczająca dostęp do najnowszych leków, technologii i wiedzy.

„To także dowartościowanie naszej kadry, która będzie miała dostęp do międzynarodowych projektów badawczych, które wprowadzają na światowy rynek leki dotyczące onkologii i chorób rzadkich. Pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych będą mieli teraz dostęp nie tylko do nowych leków, ale do bardzo wysokiej jakości obsługi. Sponsorzy badań uzyskają też informację, że nasz ośrodek ma odpowiednie procedury i naukowców najwyższej klasy. Liczymy, że dzięki temu w ICZMP zwiększy się liczba badań klinicznych” – dodał.

Prof. Maroszyńska wyjaśniła, że ICZMP ma zamiar realizować w nowym ośrodku nie tylko badania komercyjne, ale także te, których firmom medycznym i farmaceutycznym „nie opłaca się prowadzić”; to badania odnoszące się do małej grupy pacjentów, np. z chorobami rzadkimi, lub dotyczące leków, które już są stosowane, ale w pewnych grupach pacjentów ich stosowanie nie jest poparte badaniami.

Kierująca Kliniką Onkologii ICZMP prof. Ewa Kalinka odpowiada w Instytucie za badania kliniczne z dziedziny onkologii. W jej ocenie, otwarcie OCWBK to szansa na wprowadzenia badań klinicznych na nowy, wyższy poziom - niezbędny dla pozyskana partnerów oferujących pacjentom dostęp do leków wciąż dla nich niedostępnych.

„Pacjenci onkologiczni to osoby walczące o życie. Źródło powodzenia badań klinicznych jest w tym, jak poważnie i kompleksowo taki pacjent zostanie poinformowany przez swego lekarza o tym, co da mu badanie kliniczne ponad opiekę standardową. Dotykamy tu ważnej kwestii - zaufania między pacjentem i lekarzem oraz czasu, jaki poświęcamy, by omówić sytuację zdrowotną. Przyznam, że spośród osób rozważanych jako kandydaci do leczenia eksperymentalnego ponad 95 proc. wyraża zainteresowanie poparte zgodą na wejście do badań” – podkreśliła prof. Kalinka.

Natomiast kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP prof. Marek Zadrożny przypomniał, że obecnie jesteśmy świadkami dokonującej się rewolucji w poznawaniu nowotworów - powstają nowe schematy ich leczenia, a dzięki inżynierii genetycznej i biologii molekularnej także nowe leki.

„Mamy szansę – takie są doniesienia z laboratoriów amerykańskich – na skuteczne zwalczanie w przyszłości takich nowotworów, z którymi do tej pory wojnę przegrywamy. Mam na myśli raka płuc, trzustki czy niektóre postaci raka piersi. Nowe leki muszą być sprawdzone w porównaniu z dotychczasowymi systemami leczenia chemicznego. Jeśli wyniki badań klinicznych będą pozytywne, to mamy szansę szybkiego leczenia również tych nowotworów, które uznajemy za niewyleczalne” – wyjaśnił.

Jako przykład przytoczył niektóre postaci zaawansowanego czerniaka skóry, które do niedawna kończyły się śmiercią chorego. Obecnie, dzięki zastosowaniu przeciwciał monoklonalnych, część pacjentów można skutecznie leczyć.

Według dyrektora łódzkiego NFZ Artura Olsińskiego dla regionu bardzo istotne jest, że Centrum będzie skupiało się na badaniach onkologicznych, gdyż potrzebujemy skutecznych terapii, także takich, które obniżą koszty leczenia. Z prognoz wynika bowiem, że liczba nowych zachorowań na nowotwory będzie rosła. W szpitalach w Łódzkiem NFZ finansuje 36 programów onkologicznych. Tylko w ICZMP pacjenci korzystają z 16 takich programów, a ich koszt w 2022 r. wyniósł 13 mln zł; leczono prawie 400 pacjentów. (PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mir/Czytaj również