Dzisiaj jest 20 Lutego 2024, Wtorek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

WiadomościRSS

Geny zegara biologicznego

20 lutego 2024
Zegar biologiczny pomaga regulować czas różnych procesów zachodzących w organizmie. Zmienność dobową wykazują m.in. geny regulujące wrażliwość na insulinę. Polscy naukowcy wykazali, że ekspresja genów zegara biologicznego w podskórnej tkance tłuszczowej jest związana z działaniem insuliny: u osób otyłych jest niższa niż u tych z prawidłową masą ciała.

Mniej barier w PZN w Starachowicach

20 lutego 2024
Polski Związek Niewidomych, Koło w Starachowicach (województwo świętokrzyskie) zmieni siedzibę. Placówka zostanie przeniesiona do Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Zgodnej 2. Obiekt ma być nowoczesny i dostępny dla wszystkich.

Geodezja i Kartografia w nowej siedzibie

20 lutego 2024
Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej (województwo śląskie) zmienił lokalizację. Biura i stanowiska obsługi interesantów zostały przeniesione do budynku przy ulicy Romana Dmowskiego 6. Obiekt jest nowoczesny i dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Klub w Krzeczowie już otwarty

20 lutego 2024
W Krzeczowie (województwo małopolskie) otwarto Klub Seniora. Placówka specjalizuje się w aktywizowaniu osób starszych. W zajęciach mogą uczestniczyć mieszkańcy nieaktywni zawodowo, którzy skończyli 60 lat.

Nowa remiza OSP w Łabuniach

20 lutego 2024
W Łabuniach (powiat zamojski) otwarto nową remizę strażacką. Obiekt jest nowoczesny, ekonomiczny i dostępny dla osób niepełnosprawnych. Prace budowlane zostały sfinansowane z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Przedszkole bez barier pod Rawiczem

20 lutego 2024
W Miejskiej Górce (województwo wielkopolskie) powstanie przedszkole. Placówka ma być nowoczesna, wielofunkcyjna i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji to 23 mln zł. Prace budowlane mają zostać zakończone najpóźniej w 2027 roku.

Pierwszy telefon komórkowy ma 50 lat

20 lutego 2024
50 lat temu, inżynier Motoroli, Martin Cooper, wykonał pierwszą na świecie rozmowę telefoniczną. Stał na rogu Szóstej Alei w Nowym Jorku z dużym aparatem w dłoni, za pomocą którego zadzwonił do swojego kolegi z konkurencyjnej firmy Bell Laboratories. W ten sposób Motorola stała się pionierem urządzenia, które zapoczątkowało komunikację głosową milionom osób na całym świecie.