Dzisiaj jest 21 Stycznia 2020, Wtorek, imieniny obchodzą:

AKTUALNOŚCIRSS

Ugaś pożar w swoich stawach!

21 stycznia 2020
Zbyt intensywny wysiłek, krótki czas na regenerację organizmu, brak odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem – niewłaściwie prowadzona aktywność fizyczna może sprawić, że stawy odmówią nam posłuszeństwa. Jednym z czynników świadczących o tych problemach jest stan zapalny, który może objawiać się bólem, obrzękiem oraz ograniczeniem ruchomości w obrębie stawów kolanowych, łokciowych czy promieniowo-nadgarstkowych. Kiedy powinniśmy zgłosić się do specjalisty i jak przebiega proces powrotu do zdrowia? Odpowiada lek. med. Krzysztof Kołtowski, ortopeda traumatolog.

REKLAMA | PWSZ – Uczelnia bez barier

21 stycznia 2020
Z roku na rok rośnie liczba osób niepełnosprawnych podejmujących studia licencjackie i magisterskie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Komeńskiego w Lesznie jest jedną z nielicznych uczelni w regionie leszczyńskim w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Siatkówczak: Jak go rozpoznać?

20 stycznia 2020
Siatkówczak (retinoblastoma) to najczęstszy złośliwy nowotwór wewnątrzgałkowy, występujący u małych dzieci w wieku do 5 lat. Europejskie statystyki podają, że na siatkówczaka choruje ok. 10 na milion dzieci w tym wieku (w naszym kraju każdego roku diagnozuje się go u ponad 20 małych pacjentów). Siatkówczak pojawia się w wyniku mutacji genowych w obrębie chromosomu 13, a zdecydowana większość przypadków choroby dotyczy dzieci do 5. roku życia. Jak wygląda diagnostyka nowotworu oczu? W jakimi objawami należy zgłosić się do specjalisty? Czy współcześnie dostępne metody pozwalają na powrót do zdrowia? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Legionowo miastem bez barier

20 stycznia 2020
W marcu zorganizowane zostaną IX Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursów: literackiego, plastycznego i form scenicznych oraz nabór kandydatów do orderu „Przyjaciel Niepełnosprawnych”.

Więzienie za błąd medyczny

19 stycznia 2020
W Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie nowela Kodeksu karnego, zgodnie z którą lekarzowi za błąd medyczny grozić będzie bezwzględne więzienie. Chodzi o przepis najczęściej stosowany w sprawach dotyczących błędów medycznych kończących się śmiercią pacjentów. Po krytyce Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmianę tego przepisu, ale podczas poprzedniej kadencji utknęła ona w Sejmie – musi być ponownie wniesiona.

Nowy sprzęt dla WSZ w Kielcach

19 stycznia 2020
Specjalistyczne urządzenia służące ratowaniu zdrowia i życia ofiar przestępstw trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach dzięki Funduszowi Sprawiedliwości. Jego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który odwiedził 16 stycznia 2020 r. pracownię, gdzie uruchamiany jest kupiony za te środki nowoczesny tomograf komputerowy.

200. bezpłatna wypożyczalnia Eco Textil

17 stycznia 2020
Właśnie powstała już 200. placówka tego typu, która działa w Polsce i przynosi pomoc osobom niepełnosprawnym. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wypożyczyć specjalistyczny sprzęt zupełnie za darmo. Do ich dyspozycji są trójkołowe rowery, wózki, chodziki i kule ortopedyczne.