Dzisiaj jest 29 Listopada 2020, Niedziela, imieniny obchodzą:

AKTUALNOŚCIRSS

Miej Serce dla Płuca

28 listopada 2020
Rak płuca to najczęstszy nowotwór zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Każdego dnia na raka płuca umierają w Polsce aż 63 osoby, 1900 osób miesięcznie, co daje 23 tysiące rocznie. Rok 2020 miał być w Polsce szczególnie dedykowany walce z tym nowotworem, niestety okazał się być głównie w teorii, a nie w praktyce – dodatkowo w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2, chorzy doświadczają coraz większych opóźnień w dostępie do diagnostyki, hospitalizacji i terapii.

Śląskie: Zajęta ponad połowa łóżek

28 listopada 2020
1701 wolnych łóżek czeka obecnie na chorych na COVID-19 w szpitalach woj. śląskiego. Zajęte jest 54 proc. takich miejsc i 71 proc. respiratorów – wynika z ostatnich, czwartkowych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Nauka nie musi stawiać barier

28 listopada 2020
Warunki studiowania dla osób z niepełnosprawnościami są w Polsce coraz lepsze. Dotyczy to zarówno warunków ekonomicznych, technicznych, jak i społecznych. O sytuacji niepełnosprawnych studentów i naukowców dyskutowano podczas wirtualnej debaty pt. „Nauka Bez Barier Genom. V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Medycyna personalizowana”. Konferencję zorganizowała Fundacja Neuron+ we współpracy z Polską Akademią Nauk.

W Szpitalu Narodowym jest 46 pacjentów

28 listopada 2020
W Szpitalu Narodowym przebywa aktualnie 46 pacjentów. Od początku jego działania hospitalizowano tam łącznie 117 chorych – poinformowała w piątek placówka. Szpital na stadionie w stolicy jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

REKLAMA | PWSZ – Uczelnia bez barier

28 listopada 2020
Z roku na rok rośnie liczba osób niepełnosprawnych podejmujących studia licencjackie i magisterskie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Komeńskiego w Lesznie jest jedną z nielicznych uczelni w regionie leszczyńskim w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Poradnik dla opiekunów osób chorych

27 listopada 2020
Choroba przewlekła wpływa nie tylko na życie pacjenta, ale także na jego najbliższe otoczenie. Kiedy wszyscy dookoła starają się zadbać o dobrostan fizyczny i psychiczny osoby chorej, w tym samym czasie potrzeby tych, którzy są najmocniej zaangażowani w opiekę, schodzą na dalszy plan. Dlatego w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” powstał specjalny poradnik dedykowany opiekunom osób chorych. Aby być dobry opiekunem, trzeba bowiem także zaopiekować się samym sobą.

Wirtualny spacer po Galerii Karpińskiego

27 listopada 2020
Wirtualne zwiedzanie i cyfrowa kolekcja zbiorów to pomysł na pozostawanie w kontakcie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Od 22 października na http://3d.muzeum.stalowawola.pl/ można zwiedzać wirtualną Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego (1875–1961), jednego z czołowych artystów okresu Młodej Polski. Ta pierwsza w kraju Galeria poświęcona wybitnemu twórcy znajduje się w Rozwadowie (obecnie osiedle Stalowej Woli), gdzie Karpiński przyszedł na świat oraz spędził pierwsze lata życia.