Dzisiaj jest 25 Czerwca 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Monitoring pacjentów z rakiem piersi

25 czerwca 2019
Aplikację mobilną, która ma na bieżąco monitorować stan pacjentów z rakiem piersi i dostarczać im aktualnych informacji dotyczących tej choroby, przygotowało Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Chirurgia bariatryczna ratuje życie

24 czerwca 2019
Operacje zmniejszające żołądek u osób otyłych to nie są zabiegi upiększające, ale ratujące życie. W przypadków pacjentów z otyłością leczenie zachowawcze nie jest skuteczne; zadowalające efekty można uzyskać jedynie poprzez operację – ocenił chirurg prof. Maciej Michalik.

Diagnostyka i Leczenie Raka Płuca

21 czerwca 2019
Lepsza, skoordynowana opieka nad pacjentami ma być efektem powołanego w Białymstoku Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca - Lung Cancer Unit. Powołały je Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Mięśniaki macicy to kobiecy temat tabu?

20 czerwca 2019
To FAKT! Ponad połowa Polek nie wie, czym są mięśniaki macicy i w związku z tym nie bada się w kierunku ich wykrycia – wynika z badania opinii przeprowadzonego wśród przedstawicielek płci pięknej w naszym kraju.

Genetyczka: Warto zbadać swój DNA!

19 czerwca 2019
Nie zawsze wykonywanie badania swojego DNA pod kątem chorób ma sens. Ale gdy w rodzinie występują często nowotwory, warto sprawdzić predyspozycje do zachorowania – przekonuje w rozmowie z PAP genetyczka, prof. Katarzyna Tońska.

Choroby rzadkie: Akromegalia

18 czerwca 2019
Objawy akromegalii – powiększenie stóp, dłoni, uszu, nosa czy języka oraz zmiana głosu na niższy - bywają bardzo charakterystyczne. Jednak ta rzadka, powoli rozwijającą się choroba wciąż rozpoznawana jest zbyt późno – nawet po 20 latach – mówił prof. Wojciech Zgliczyński ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Wpływ promieniowania 5G na zdrowie

17 czerwca 2019
Pola elektromagnetyczne wytwarzane przez telefony komórkowe i stacje bazowe telefonii wpływają na pracę komórek organizmu. Wciąż jednak niewiele wiadomo, zwłaszcza odnośnie sieci 5G, czy ma to wpływ na zdrowie – mówi PAP prof. Marek Zmyślony z Instytutu Medycyny Pracy.