Dzisiaj jest 7 Lipca 2020, Wtorek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Diabetolog: cukier powinien być zakazany

07 lipca 2020
Cukier w diecie nie jest nam potrzebny, sprzyja jedynie otyłości, powinien być nawet zakazany. Aby zmniejszyć jego spożycia, należy go opodatkować, bardziej nawet niż alkohol – twierdzi diabetolog prof. Leszek Czupryniak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fizjoterapia online pod okiem naukowców

06 lipca 2020
Fizjoterapeuci z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu przygotowali zestawy ćwiczeń zapobiegających częstym schorzeniom związanym z siedzącym trybem życia i pracą biurową. Udostępniają je online. Do pobrania są też ćwiczenia dla seniorów.

Ozonator do odkażania pomieszczeń

03 lipca 2020
Naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali i zbudowali ozonator pomocny m.in. w szybkiej dezynfekcji pomieszczeń w placówkach medycznych czy karetek pogotowia. Twórcy urządzenia planują wyprodukowanie serii 20 egzemplarzy, które trafią do jednostek ochrony zdrowia.

Nowa metoda leczenia raka prostaty?

02 lipca 2020
Związek między pewnymi komórkowymi receptorami, a stopniem zaawansowania raka prostaty wykryli naukowcy z GUMed w ramach międzynarodowego projektu. Odkrycie może pozwolić na opracowanie doskonalszych metod monitorowania chorych na raka prostaty i doboru leczenia.

Odczulanie na jad owadów ratuje życie

01 lipca 2020
Zabiegi odczulania na jad owadów błonkoskrzydłych – osy, pszczoły, szerszenie – są terapią ratującą życie. Mimo pandemii powinny być kontynuowane zgodnie ze schematem, jaki zalecił alergolog – zwracają uwagę eksperci kampanii „Zerwij z alergią – wybierz zdrowie”.

Powrót do aktywności po izolacji

30 czerwca 2020
Powrót do aktywności społecznej i zawodowej po okresie izolacji społecznej nie będzie łatwy, dla wielu osób może okazać się nawet trudniejszy, niż sama izolacja – ostrzegał na konferencji prasowej online psychiatra dr Piotr Wierzbiński.

Niewidzialna epidemia

29 czerwca 2020
Niewidzialna epidemia w dobie pandemii – tak można określić aktualną sytuację w obszarze niewydolności serca – mówi kardiolog prof. Jadwiga Nessler, która podkreśla, że skala niewydolności serca rośnie, a w czasie restrykcji pacjenci nie zgłaszali się, „jakby zniknęli”.