Dzisiaj jest 19 Kwietnia 2018, Czwartek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Nie igraj z kleszczami!

19 kwietnia 2018
Wraz ze słoneczną i ciepłą aurą w lasach, parkach i na łąkach uaktywniają się kleszcze. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tych pajęczakach, zagrożeniach z nimi związanych oraz jak ich unikać.

Ślady decyzji w naszym mózgu

19 kwietnia 2018
Niektórzy przed podjęciem decyzji, uwzględniają wszystkie możliwe ewentualności, inni wybierają tylko część dostępnych informacji. Naukowcy z Uniwersytetu SWPS zbadali, jak dokładnie przebiega w mózgu mechanizm podejmowania zarówno dobrze przemyślanych, jak i szybkich decyzji.

Obolały jak Polak

18 kwietnia 2018
Jak zdrowi czują się Polacy? Ponad 58 proc. z nas ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry. Ale to wynik znacznie gorszy od średniej dla UE. Okazuje się, że Polacy najczęściej w Europie skarżą się na ból.

Nowa metoda leczenia afazji

18 kwietnia 2018
System umożliwiający rehabilitację osób, które utraciły zdolność mowy, opracowuje polska firma Neuro Device. Oparta na neurostymulacji metoda pozwoli przyspieszyć proces rehabilitacji osób z afazją, nawet podczas domowej terapii.

Recepta na zdrową opaleniznę

17 kwietnia 2018
Oparzenia słoneczne mogą być bardzo niebezpieczne, bo zwiększają ryzyko raka skóry. Wielu z nich dałoby się pewnie uniknąć, gdybyśmy… jedli we właściwym czasie.

Zbadają kondycję psychiczną naukowców

17 kwietnia 2018
Do końca roku zostaną przeprowadzone badania stanu zdrowia psychicznego młodych naukowców – powiedział PAP Mateusz Kowalczyk, który jest koordynatorem specjalnego programu badawczego organizowanego pod egidą Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Fizykoterapia pomoże chorym na raka?

16 kwietnia 2018
Pacjenci onkologiczni często obawiają się stosowania fizykoterapii i masażu, w przeświadczeniu, że mogą one nasilać rozwój choroby. W wielu przypadkach, takie zabiegi mogą jednak być korzystne.