Dzisiaj jest 29 Listopada 2020, Niedziela, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Zbadali zespół kruchości u seniorów

27 listopada 2020
Już co druga osoba po 65. roku życia prezentuje objawy zespołu kruchości, czyli obniżenia rezerw fizycznych i psychicznych, który ma wpływ na długość i jakość życia – wynika z badań zespołu naukowców z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. To pierwsze tego typu badanie w Polsce.

Jak komórki zapamiętują informacje?

26 listopada 2020
Jak w genomie komórki zapisywana jest informacja o bodźcach, z którymi się ona stykała? Jest tu ciągle wiele niewiadomych. Badania prowadzone przez Polaka pokazały jednak nowy trop: może mieć w tym udział kohezyna – białkowy „spinacz” genomu.

Aplikacja diagnozująca chorych na COVID

25 listopada 2020
Powstała aplikacja COVID.Termini.app, która ma pomagać w diagnozowaniu chorych zakażonych koronawirusem, bez konieczności wizyty u lekarza – poinformował Warszawski Uniwersytet Medyczny. To pierwsza tego typu aplikacja w Polsce – zaznaczono.

Przychodnia akademicka na Politechnice

24 listopada 2020
Od 1 grudnia br. na terenie Politechniki Rzeszowskiej ponownie utworzona zostanie przychodnia akademicka. Placówka będzie świadczyć podstawową opiekę zdrowotną dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni.

Neuroprotekcja w leczeniu chorób serca

23 listopada 2020
Nową metodę zabiegowego leczenia migotania przedsionków z wykorzystaniem tzw. neuroprotekcji chroniącej przed udarami mózgu przetestują kardiolodzy z kilku ośrodków w naszym kraju. Finansowego wsparcia badaniom udzieliła Agencja Badań Medycznych.

Powłoka pomocna przy cięciu nerwów

20 listopada 2020
Powłokę przeciwzużyciową do pokrycia noża chirurgicznego tnącego nerwy obwodowe opatentowali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.

Nowa metoda leczenia arachnofobii

19 listopada 2020
Studenci opracowali nowatorską metodę leczenia arachnofobii. Robotyczne ramię wyciąga się i dotyka sztucznego pająka w terrarium, a wtedy pacjent opuszkami palców czuje każde muśnięcie włoska i impulsy przypominające kontakt z żywym organizmem. Tyle, że ręka człowieka jest bezpieczna w rękawicy, a on sam oddalony od terrarium steruje elektronicznymi systemami za pomocą własnego ruchu.