Dzisiaj jest 2 Marca 2021, Wtorek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Maseczki przyjazne środowisku

02 marca 2021
Biodegradowalne maseczki opracowane na Politechnice Łódzkiej zanikną w środowisku kompostu po 6 tygodniach od wyrzucenia. Opatentowane już maseczki mają właściwości bakteriobójcze. Obecnie naukowcy pracują nad właściwościami antywirusowymi i tak modyfikują filtry, żeby powierzchnia maseczki potrafiła niszczyć przyczepiające się do niej wirusy.

Środki na badania najrzadszych schorzeń

01 marca 2021
Na choroby rzadkie zapada od 6 do 8 proc. populacji, co oznacza, że w Polsce żyje ok. 3 mln osób z taką chorobą. W odpowiedzi na zapotrzebowanie Agencja Badań Medycznych (ABM) przeznaczyła 100 mln zł na ich badanie – poinformowała agencja.

Biała księga szczepień – zaktualizowana

26 lutego 2021
Biała księga nt. szczepień p. COVID-19 – zaktualizowana. Obecnie wyjaśnia m.in. różnice między szczepionkami wektorowymi a opartymi o RNA. Zawiera też aktualne informacje dot. Narodowego Programu Szczepień i roli lekarzy POZ i służb medycznych w strategii promocji szczepień przeciw COVID-19.

Sondy wykryją jony cynku w komórkach

25 lutego 2021
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracowali sondy molekularne pod postacią fluoryzujących związków, dzięki którym można zbadać poziom jonów cynku w komórkach. Taka metoda może być wykorzystana w diagnozie choroby Alzheimera lub kontrolowaniu postępów jej leczenia.

Bezelektrodowe stymulatory serca

24 lutego 2021
Najnowsze bezelektrodowe stymulatory serca są mniejsze niż kostka cukru. To wyjątkowo wytrzymała, kosmiczna technologia – twierdzi prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Przemysław Mitkowski.

Eksperci przestrzegają przed pregoreksją

23 lutego 2021
Nadmierne ograniczanie jedzenia i intensywne ćwiczenia fizyczne w ciąży, aby wkrótce po porodzie mieć idealną sylwetkę – to zaburzenie odżywiania, które specjaliści uznają za odmianę anoreksji, określaną jako pregoreksja.

Ponad 100 mln zł na projekty covidowe

22 lutego 2021
Agencja Badań Medycznych przekazała ponad 100 mln zł na projekty w zakresie walki z koronawirusem, dotyczące m.in. problemów profilaktyki, schematów leczenia, czy rozprzestrzeniania zakażeń – poinformował w wywiadzie dla PAP prezes ABM Radosław Sierpiński.