Dzisiaj jest 15 Sierpnia 2018, Środa, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Hipotermia: jak skutecznie pomóc

15 sierpnia 2018
Jeśli chcesz pomóc osobie głęboko wychłodzonej, obchodź się z nią niezwykle delikatnie. Gwałtowne ruchy, próby pionizacji czy gwałtowne przewracanie do pozycji tzw. bezpiecznej bocznej czasem może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dowiedz się, co robić, gdy ktoś znalazł się w stanie hipotermii.

Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc

14 sierpnia 2018
Do oparzeń u dzieci najczęściej dochodzi w domu, w kuchni lub pokoju. Co zrobić w takich przypadkach? Kiedy wezwać karetkę? Oparzeniom można zapobiec. Zobacz, w jakich sytuacjach trzeba szczególnie uważać.

Czad – cichy zabójca

13 sierpnia 2018
Czad nazywany jest cichym zabójcą: nie jest widoczny, nie ma smaku ani zapachu. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, w Polsce umiera ponad sto osób, a blisko 2 tysiące ulega podtruciu.

Ustnik z UŚ pomoże wykrywać nowotwory

11 sierpnia 2018
Specjalny ustnik, który wspomoże diagnostykę chorób górnych i dolnych dróg oddechowych – m.in. nowotworów płuc, krtani czy też chorób oskrzeli – zaprojektowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Uważaj na fałszywe tweety

10 sierpnia 2018
Fałszywe konta w serwisach społecznościowych stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Mogą promować nieprawdziwe informacje na temat stylu życia, diety czy suplementów.

Krawat ogranicza dopływ krwi do mózgu?

09 sierpnia 2018
To FAKT! Ciasno zawiązany krawat, może być niebezpieczny dla zdrowia, bo znacząco ogranicza dopływ krwi do mózgu - informuje pismo „Neuroradiology”.

Senior bardziej narażony na skutki upału?

08 sierpnia 2018
To FAKT! Osoby w podeszłym wieku z przyczyn fizjologicznych, a czasami też psychologicznych, są bardziej narażone na odwodnienie. Lekarze apelują, by w czasie upału dbali o picie odpowiedniej ilości płynów i nie przebywali na zewnątrz w godzinach 10-17.