Dzisiaj jest 19 Czerwca 2018, Wtorek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Zaniesie lek do guza nowotworowego

19 czerwca 2018
Polka opracowała metodę, która pozwala dotrzeć z terapią do litych nieukrwionych guzów nowotworowych. Prof. Magdalena Król z sukcesami łączy naukę podstawową z innowacyjną firmą Cellis, utworzoną wspólnie z uczelnią. W ramach spółki badacze rozwijają terapię w oparciu o mechanizmy, nad którymi pracują w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Cukrzyca: lepiej zapobiegać niż walczyć

18 czerwca 2018
Zapobiegająca cukrzycy dieta DASH oraz ruch mogą ocalić zdrowie i życie tysięcy Polaków – mówili na konferencji prasowej eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻIŻ) oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Smog jest groźny dla serca

17 czerwca 2018
Smog jest groźny dla serca – mówili uczestnicy konferencji poświęconej chorobom serca i zanieczyszczeniu powietrza. Polacy są szczególnie narażeni, bo jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, Polska jest „Azją Europy” – mówił prof. Krzysztof. J. Filipiak z WUM.

Naucz się rozpoznawać czerniaka

15 czerwca 2018
Ten groźny nowotwór skóry, odpowiednio wcześnie wykryty, jest wyleczalny w ponad 90 proc. przypadków. Poznaj pięć typowych cech czerniaka, dzięki którym odróżnisz go od zwykłych znamion.

Bajkoterapia może pomóc dzieciom

14 czerwca 2018
Specjalnie skonstruowane bajki mogą być delikatną i jednocześnie skuteczną metodą profilaktyki, a także terapii problemów psychicznych dzieci, które doznają krzywdy – ze strony dorosłych lub rówieśników.

Śmierć z przegrzania w godzinę

13 czerwca 2018
Wystarczy godzina, by w upalny dzień dziecko zamknięte w samochodzie umarło. Ale już po kwadransie jego zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo. Nawet jeśli auto stoi w cieniu.

Stężenie CO2 w szkołach jest zbyt wysokie

12 czerwca 2018
Stężenie CO2 w szkolnych klasach często przekracza poziom uznawany za zdrowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Medycyny Pracy w kilkunastu łódzkich podstawówkach. Zdaniem ekspertki z IMP warto wypracować zalecenia dot. jakości powietrza w szkolnych klasach.