Dzisiaj jest 18 Października 2018, Czwartek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Kolonoskopia: mniej raka jelita grubego?

18 października 2018
To FAKT! Kolonoskopia pozwala wykryć nie tylko wczesne zmiany nowotworowe, ale i polipy – niedające żadnych objawów, łagodne gruczolaki, z których może rozwinąć się rak jelita grubego.

Mobilne Centrum Symulacji Medycznej

17 października 2018
Specjaliści z Collegium Medicum UJ w Krakowie tworzą Mobilne Centrum Symulacji Medycznej. Dzięki urządzeniom umieszczonym w gigantycznej naczepie TIR–a już wkrótce w niemal każdym zakątku Polski będzie można szkolić lekarzy ze stosowania małoinwazyjnych technik medycznych u osób starszych.

Niewyspanego bardziej boli?

16 października 2018
To FAKT! Zmęczenie wywołane niewystarczającą ilością snu powoduje wzrost wrażliwości na bodźce bólowe.

Diagnostyka i leczenie epilepsji

15 października 2018
Porozumienie o utworzeniu pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych podpisano w szpitalu w szczecińskich Zdrojach. To ośrodek, który pozwoli na diagnostykę i leczenie operacyjne najcięższych typów padaczek u dzieci i młodzieży.

Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?

13 października 2018
To FAKT! Gdy ktoś skończy 35 lat, to już tylko w minimalnym stopniu narażony jest na zachorowanie, nawet jeśli schizofrenia wystąpiła u członka jego najbliższej rodziny.

Antybakteryjne mydła mogą szkodzić?

12 października 2018
To FAKT! Jeśli zawierają substancje antybakteryjne: triklosan i triklokarban, mogą wywierać szkodliwy wpływ na nasze zdrowie – alarmuje pismo „Environmental Health Perspectives”.

Astmę można odziedziczyć?

11 października 2018
To FAKT. Udział czynników genetycznych w występowaniu astmy szacuje się na 35-70 proc. Dziedziczy się jednak nie chorobę, ale predyspozycję do jej wystąpienia, to znaczy, że w rodzinach, w których jedna osoba choruje na astmę, dzieci będą obciążone większym ryzykiem zachorowania, ale mogą nie zachorować.