Dzisiaj jest 14 Grudnia 2019, Sobota, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Atopowe zapalenie skóry boli?

13 grudnia 2019
To FAKT! Ponad 91 proc. chorych na atopowe zapalenie skóry doświadcza przewlekłego bólu, którego nie sposób uśmierzyć – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych wśród pacjentów cierpiących na AZS.

Człowiek może widzieć podczerwień!

12 grudnia 2019
Człowiek jest w stanie zobaczyć krótkie błyski lasera z zakresu podczerwieni – wyjaśnili jakiś czas temu naukowcy – głównie z Polski. Teraz dzięki temu odkryciu chcą udoskonalić diagnostykę chorób siatkówki.

Rozświetlą guza we wczesnym stadium

11 grudnia 2019
Nanocząstki mogą zastąpić toksyczny dla nerek środek kontrastujący, który pozwala wykrywać nowotwory w rezonansie magnetycznym. Fluorescencyjne nanostruktury są skuteczne nie tylko w diagnostyce, ale i w biopsjach, co potwierdziły badania na zwierzętach prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Droga do stworzenia markerów dla medycyny jest jednak daleka.

Badanie dna oka może pomóc diabetykom

10 grudnia 2019
Wielu chorych na cukrzycę można byłoby uchronić przed ślepotą i niepełnosprawnością dzięki wczesnemu wykryciu tzw. cukrzycowego obrzęku plamki. Wystarczy użyć kamery do badania dna oka – podkreślali okuliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. Aż 40 proc. osób z tym powikłaniem nie ma jeszcze 45 lat.

Komputerowy model głowy dwulatka

09 grudnia 2019
Numeryczny model głowy dwuletniego dziecka opracowali naukowcy m.in. Politechniki Wrocławskiej. Taki algorytm pokaże, co dokładnie dzieje się w mózgu dziecka np. przy silnym uderzeniu. Przyda się więc do dokładniejszych niż obecnie testów np. kasków rowerowych.

Tak się nie odchudzaj!

08 grudnia 2019
Drakońskie diety i ciężkie reżimy treningowe to droga donikąd. W ten sposób nie tylko się trwale nie odchudzisz, ale dodatkowo możesz jeszcze zrujnować swoje zdrowie. Oto 10 najczęściej popełnianych błędów w odchudzaniu.

Aplikacja dla chorych na łuszczycę

06 grudnia 2019
Aplikację, która będzie wspierała osoby chore na łuszczycę w radzeniu sobie z chorobą, opracowują uczestnicy medycznego hackathonu – studenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zwycięski projekt zostanie przedstawiony 6 grudnia.