Dzisiaj jest 24 Listopada 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Dieta dopasowana do bakterii

22 listopada 2017
To, jaki zestaw mikroorganizmów zamieszkuje nasz układ pokarmowy, wpływa na to jak trawimy i przyswajamy pokarmy. Jeśli dokładnie poznamy zwyczaje naszych małych lokatorów, będziemy mogli uszyć dietę na miarę naszych możliwości – mówi dr Ola Kołodziejczyk.

Wykryje cechy związane z autyzmem

20 listopada 2017
Czy pewne markery związane z autyzmem będzie można wykryć już u noworodka? W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie powstał czujnik, który rozpoznaje cząsteczki „hormonu miłości” czyli oksytocyny – związku uznawanego za jeden z biomarkerów autyzmu.

Myszy pozwolą zrozumieć zespół Downa

17 listopada 2017
Aby zrozumieć, jakie mechanizmy prowadzą do powstania zespołu Downa, naukowcy prowadzą eksperymenty na myszach. To o tyle niezwykłe podejście, że u dziko żyjących myszy zespół Downa nie występuje. Badania prowadzi prof. Victor Tybulewicz.

Test rozpozna raka jajnika

15 listopada 2017
Test diagnostyczny pozwalający rozpoznać raka jajnika na wczesnym etapie zaawansowania opracował amerykańsko-polski zespół naukowców. Efektywność diagnostyczna testu nie zależy od wieku pacjentek, typu histologicznego czy stopnia zaawansowania nowotworu.

Polski hydrożel zbada nowotwory

13 listopada 2017
Badanie zachowań nowotworów, w bardziej niż dotychczas naturalnych warunkach, umożliwi hydrożel opracowany przez start-up Real Research z Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Jego twórcy wzięli w środę udział w konkursie Falling Walls Venture w Berlinie.

Konstruują bioniczną protezę ręki

09 listopada 2017
Bioniczną protezę ręki, która ma pomagać w codziennym życiu niepełnosprawnym po amputacji dłoni konstruują studenci Politechniki Białostockiej. Sygnał do protezy będzie wysyłany poprzez napinanie odpowiednich mięśni przedramienia, wtedy będzie możliwe wykonanie ruchu dłonią.

Każdy z nas ma cechy autystyczne

06 listopada 2017
Dlaczego niektórzy z nas są łasi na nagrody i pochwały a inni mniej? Czemu jednych bardziej motywuje nagroda pieniężna, a innych pochwała? Zależności te mogą wiązać się z natężeniem cech autystycznych, które posiada każdy z nas.