Dzisiaj jest 10 Kwietnia 2020, Piątek, imieniny obchodzą:

NAUKA I MEDYCYNARSS

Zakażenie wskazaniem do cesarki?

10 kwietnia 2020
To FAKT! Według polskich specjalistów ginekologii i położnictwa w sytuacji, gdy rodząca ma potwierdzoną chorobę COVID-19 „należy rozważyć” cięcie cesarskie, chyba że akcja porodowa jest już mocno zaawansowana.

Studenci wyprodukowali ok. 3 tys. przyłbic

10 kwietnia 2020
Ok. 3 tys. przyłbic ochronnych wyprodukowano podczas akcji „Przyłbica dla medyka”, organizowanej przez studentów Wydziału Lekarskiego UJ. Organizatorzy liczą, że uda się im wykonać nawet 10 tys. sztuk.

Jęczmień oznaką nieleczonej cukrzycy?

09 kwietnia 2020
To FAKT! Cukrzyca bardzo często powoduje różne zmiany w oczach – to efekt wpływu zwiększonego poziomu cukru. Zwykle pierwsze objawy to pieczenie i szczypanie oczu – typowe dla zespołu suchego oka. Wysoki cukier we krwi sprzyja zakażeniom, dlatego z czasem coraz częściej dochodzi do przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek, które prowadzi do rozwoju gradówek lub jęczmieni.

Nowa metoda enkapsulacji leków

09 kwietnia 2020
Naukowcy z Warszawy opracowali nową, bezrozpuszczalnikową metodę enkapsulacji cząsteczek leków w materiałach porowatych typu MOF (ang. Metal-Organic Framework).

Pionierska operacja w USK w Opolu

08 kwietnia 2020
Zespół lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, jako pierwszy w kraju, przeprowadził operację angioplastyki z urządzeniem wspomagającym krążenie (Impella), wprowadzonym przez kończynę górną bez chirurgicznego rozcinania tkanek.

Farmakolog: unikajmy samoleczenia

07 kwietnia 2020
Aby bronić się przez koronawirusem nie kupujmy leków na własną rękę, unikajmy samoleczenia. Leki obok działań terapeutycznych mogą wywoływać też działania niepożądane – ostrzega farmakolog Jarosław Woroń. Jego apel zaprezentował resort nauki w ramach akcji „Posłuchaj naukowca”.

Słyszę, że jesteś chory!

06 kwietnia 2020
Niektóre choroby – takie jak cukrzyca, miażdżyca, depresja – powodować mogą zmiany w głosie. Program komputerowy do analizy głosu i mowy mógłby pomóc lekarzom i pacjentom zwrócić uwagę na pojawiające się różnice, a przez to badany mógłby szybciej trafić na dalsze badania – uważają naukowcy z Białegostoku.