Dzisiaj jest 19 Maja 2019, Niedziela, imieniny obchodzą:

Dzienne Domy i Kluby dla seniorów

Dodano: 15 marca 2019

Blisko 1,27 mln zł otrzymają samorządy z woj. pomorskiego na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+. Pozwoli to utworzyć 166 nowych miejsc w Dziennych Domach i Klubach oraz dofinansować kolejne 634 miejsca w placówkach już istniejących.

 

Źródło: www.centrumprasowe.pap.pl

W ramach tegorocznej edycji programu Senior+ w województwie pomorskim powstanie 8 placówek dla osób starszych, z tego 1 Dom i 7 Klubów Senior+. Z nowych miejsc aktywnego wypoczynku skorzystać będą mogli seniorzy z większych i mniejszych miejscowości: Dzierzgoń, Kolbudy, Parchowo, Czarna Dąbrówka, Smołdzino, Morzeszczyn, Reda, Przywidz.

W sumie przybędzie w regionie 634 nowe miejsc dla seniorów.

„W naszych działaniach przywiązujemy dużą wagę do stworzenia osobom starszym warunków do aktywnego, ciekawego i satysfakcjonującego życia po zakończeniu aktywności zawodowej, by nie czuły się wykluczone. Dzięki środkom z programu „Senior+” rozbudowywana jest sieć placówek, w których osoby starsze znajdują dedykowaną dla siebie ofertę zajęć edukacyjnych, sportowych, kulturalnych, obejmujących także aktywizację społeczną, rehabilitację i usługi socjalne” – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W ramach programu dofinansowana może być z budżetu państwa również bieżąca działalność istniejących już placówek. Z tej formy wsparcia w woj. pomorskim skorzysta 29 Domówi Klubów Senior+. To ponad 1,39 mln zł na dofinansowanie 634 miejsc.

W sumie w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+ samorządy z woj. pomorskiego otrzymają 2 660 000 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych.

Coraz więcej placówek Senior+ w województwie

W 2015 roku, po pierwszym roku działania programu Senior+, w woj. pomorskim funkcjonowało jedynie 6 placówek dla seniorów zapewniających 130 miejsc. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu samorządów do końca tego roku seniorzy w regionie będą mieli do dyspozycji w sumie 38 Dziennych Domów i Klubów z 826 miejscami.

Miliony dla seniorów w całej Polsce

Do dofinansowania w tegorocznej edycji programu rekomendowano w całym kraju 664 oferty.

# 243 oferty dotyczą uruchomienia nowych domów i klubów dla seniorów, w których znaleźć ma się 5,6 tys. miejsc. Samorządy w tym przypadku wnioskują o dofinansowanie rzędu blisko 38,1 mln złotych

# 421 ofert to wnioski o dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek, które dysponują 11 tys. miejsc. W tym przypadku dotacja ma wynieść ok. 24,5 mln złotych.

W sumie – w obu modułach programu – łączna kwota dofinansowania wynosi 62,6 mln złotych.

O programie

Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”.

O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie nowych Dziennych Domówi Klubów „Senior+” lub na dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek. Dofinansowanie utworzenia Dziennego Domu Senior+ może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych. Na utworzenie Klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych dofinansowania. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy. W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 placówek Senior+, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc. Natomiast tylko w ubiegłym roku było to 260 nowych Domów i Klubów dla seniorów. Z kolei środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 istniejących już placówek. Budżet programu w ubiegłym roku to 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano na tegoroczną edycję programu.

kom/ dma/Czytaj również