Dzisiaj jest 27 Kwietnia 2024, Sobota, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Migdałowa moc zdrowia

Dodano: 01 lutego 2018

To jedne z najzdrowszych i najszlachetniejszych orzechów. Lista ich prozdrowotnych właściwości jest bardzo długa. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, białko oraz cenne witaminy i minerały, dlatego w naszej codziennej diecie powinny znaleźć się migdały!

 

Źródło: www.newseria.pl

Migdał to „król orzechów“! Nasiona migdałowca są pyszne w każdej postaci, nawet po zmieleniu, gdyż po wymieszaniu ich z cukrem pudrem i białkiem, otrzymamy popularny w cukiernictwie marcepan. Słodkie migdały używane są często do produkcji ciasteczek, nadzień czy mleczka migdałowego... Warto je także dodać do porannego jogurtu, ale też świetnie komponują się z sałatką. Z migdałów można również przyrządzić wyśmienite w smaku naturalne masło, którym można posmarować kanapki lub wafle ryżowe... To wyjątkowe orzechy, gdyż mają tak samo dużo zastosowań kulinarnych, co prozdrowotnych właściwości, dlatego wprowadzenie ich do codziennej diety nie tylko wzbogaci nasze menu w walory smakowe, ale też dostarczy ważnych na zdrowia składników odżywczych...

Migdały stanowią przede wszystkim alternatywne dla zwierzęcego źródło białka (ponad 20 proc.), które odpowiada za prawidłowy wzrost masy mięśniowej oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Według Beaty Sińskiej z Zakładu Żywienia Człowieka, w nasionach migdałowca znajdziemy też sporo magnezu  270 mg/100 g, tj. 80 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek, który w połączeniu z ryboflawiną i niacyną – zapewni nam skuteczną ochronę przed stresem. Migdały zadbają też o prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego- zawierają m.in. miedź, cynk i żelazo, dlatego zwłaszcza w okresie zimowym, orzechy te powinny obowiązkowo znaleźć się w naszej diecie. Ponadto, o tej porze roku często jesteśmy zmęczeni i senni, a migdały dostarczą nam od razu w pakiecie: magnez + żelazo + miedź + tiaminę, które przyczyniają się do utrzymania odpowiedniego metabolizmu energetycznego.

Migdały możemy więc chrupać ze smakiem jako zdrową przekąskę w pracy czy szkole lub przyrządzić z nich zarówno słodkie, jak i słone potrawy. Świetną alternatywą dla mleka krowiego, będzie np. mleko migdałowe, które sprawdzi się m.in. u osób uczulonych na laktozę, ale też w diecie wegetariańskiej.



Czytaj również