Dzisiaj jest 25 Lutego 2021, Czwartek, imieniny obchodzą:

Mobilne punkty szczepień dla DPS-ów

Dodano: 18 stycznia 2021

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają; będą to mobilne punkty z POZ lub ze szpitala węzłowego – poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że chęć zaszczepienia wyraziło do tej pory 70 proc. pensjonariuszy.

 

Źródło: www.infopakiety.pap.pl

Szefowa MRiPS podczas konferencji prasowej w kancelarii premiera przypomniała, że od początku epidemii koronawirusa priorytetem rządu było wprowadzenie instrumentów, które miały zminimalizować skutki zakażeń.

Zwróciła uwagę, że pensjonariusze domów pomocy społecznej i osoby starsze są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje COVID-19. Dlatego – jak dodała – rządowe rozwiązania miały na celu zabezpieczanie bieżącego funkcjonowania DPS-ów m.in. dostarczenie niezbędnego sprzętu ochronnego. Maląg poinformowała, że na ten cel rząd przeznaczył ponad 600 mln zł.

Minister rodziny wskazała, że obecnie jesteśmy na etapie Narodowego Programu Szczepień. Przypomniała, że w tzw. etapie zero uprawnieni do szczepienia są m.in. pracownicy DPS-ów. „70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej zgłosiło swój akces, swoje oświadczenie do tego, że chcą się szczepić. To nas bardzo cieszy. To ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia będą zaszczepieni” – przekazała Maląg.

Jak podała, mieszkańcy domów pomocy społecznej będą zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają. „Będą to mobilne punkty – zarówno POZ, które opiekują się danym DPS, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego” – podkreśliła.

Na koniec minister zachęciła do szczepienia się przeciw COVID-19. „Musimy być odpowiedzialni” – dodała. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/Czytaj również