Dzisiaj jest 2 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Nagroda PISF dla Festiwalu w Koszalinie

Dodano: 27 września 2016

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja został laureatem 9. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. Do nagrody nominowany był po raz pierwszy (za ubiegłoroczną edycję). Gala wręczenia nagród miała miejsce 20 września w Teatrze Muzycznym, podczas trwającego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

 

Statuetkę z rąk Andrzeja Seweryna odebrał Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy EFF Integracja Ty i Ja. – W czasie trzynastu edycji pokazaliśmy ponad 400 filmów z całego świata podejmujących tematykę niepełnosprawności – podkreślił. – Festiwal realizuje kilka osób-pasjonatów. Na co dzień pracujemy w różnych miejscach, ale Integracji oddajemy serce i czas poza obowiązkami zawodowymi, bo to dla nas po prostu wielka satysfakcja i przyjemność. 14 procent społeczeństwa stanowią osoby niepełnosprawne i cieszymy się, że stworzyliśmy miejsce, w którym mogą się spotkać, wyrazić artystycznie, porozmawiać. Dziękujemy, że doceniliście Państwo naszą pracę

–  Jestem niesamowicie dumna, że zostaliśmy wyróżnieni tak prestiżową nagrodą – mówi Barbara Jaroszyk, dyrektor EFF Integracja Ty i Ja. – Widzę ją jako „stempel jakości” przyznany przez branżę filmową i ukoronowanie wieloletniej pracy całego naszego zespołu. To także nagroda dla wszystkich twórców, którzy w czasie 13 edycji festiwalu pokazywali w Koszalinie swoje filmy, gości, którzy sprawiają, że nasza impreza ma tak szczególny wymiar i wszystkich osób, instytucji, organizacji, które przez lata nas wspierali.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Nie byłoby odbiorców polskich filmów, recepcji polskiej sztuki filmowej, nie byłoby polskiego środowiska filmowego bez Państwa. Ważni są twórcy, polskie filmy ale najważniejszy jest widz. Żeby ten widz istniał i chodził na polskie filmy potrzebna jest praca, uświadamiająca czym jest sztuka filmowa, którą Państwo wykonujecie na co dzień – podkreśla Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W tym roku laureaci Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymali nowe statuetki autorstwa Xaverego Wolskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.



Czytaj również