Dzisiaj jest 17 Maja 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Warsztaty partycypacyjne dla niesłyszących

Dodano: 06 lutego 2015

„Kino na wyspie. Warsztaty partycypacyjne dla niesłyszących” to projekt realizowany przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Jego głównym celem było rozwijanie kreatywności oraz wiary we własne możliwości wśród uczniów z dysfunkcją słuchu.

 

Źródło: www.poznan.pl

Projekt edukacyjny poświęcony był tematyce dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Była to okazja, by młodzież poznała lepiej swoją lokalną przestrzeń, która wciąż skrywała przed nimi wiele tajemnic.

Zadaniem CTK TRAKT było stworzenie programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży niesłyszących, którym na co dzień bardzo trudno jest znaleźć ofertę w instytucjach kultury. Podczas realizacji projektu Brama Poznania na trzy jesienne tygodnie stała się miejscem prawdziwych zmagań ze sztuką filmową. Uczestniczący w projekcie uczniowie wzięli udział w specjalnie dostosowanych do nich zajęciach. Ich tematyka i formy realizacji ukierunkowywane były na efekt końcowy - nakręcenie własnego filmu. Wpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach terenowych. Następnie starsze grupy uczestniczyły w spotkaniach o charakterze parateatralnym oraz filmowym. Podczas nich uczyli się terminologii potrzebnej na planie filmowym, poznali różne sposoby ujęć, zaznajomili się z obsługą kamery oraz uczyli odgrywać sceny wg napisanego przez siebie scenariusza. Tak przygotowani wyruszyli na plan filmowy, by zagrać swoje role. W ten sposób powstał film „Wyspa pełna historii”, który posłużył młodszym grupom jako inspiracja do stworzenia plakatów filmowych. Kilka tygodni później film pokazano na forum OSW, gdzie rówieśnicy nagrodzili świeżo upieczonych filmowców owacją na stojąco.

Film można zobaczyć na stronie internetowej Bramy Poznania:

Ostatnim elementem projektu było seminarium pt. „Kultura bez barier. Dostępność instytucji kultury dla osób niesłyszących”, które odbyło się 2 grudnia 2014 r. w Bramie Poznania. Zaproszeni prelegenci poruszyli m.in. kwestię polityki społecznej Urzędu Miasta Poznania adresowanej do osób niepełnosprawnych oraz tematykę komunikacji osób niesłyszących. Dalsza część spotkania miała wymiar praktyczny i opowiadała o projekcie edukacyjnym „Kino na wyspie”. Z referatami wygłoszonymi podczas seminarium można zapoznać się pobierając bezpłatnie publikację poseminaryjną.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działania dla dzieci niesłyszących wpisują się w szerszy kontekst działań Bramy Poznania, która konsekwentnie stara się wdrażać model instytucji bez barier. Jako pierwsza w Wielkopolsce instytucja kultury (a druga w kraju) uruchomiła usługę Wideotłumacza dla osób niesłyszących. Więcej o dostępności instytucji dla osób niepełnosprawnych na stronie internetowej:bramapoznania.pl.



Czytaj również