Dzisiaj jest 2 Czerwca 2020, Wtorek, imieniny obchodzą:

Uzależnienie od opalania

Dodano: 07 lipca 2019

... może mieć podłoże genetyczne i psychiczne? To FAKT! Przynajmniej, jeśli chodzi o uzależnienie od solarium wśród białych kobiet bez rodowodu latynoamerykańskiego czy hiszpańskiego. Sugerują to rezultaty badania dr Darrena Maysa z Georgetown Lombardi Comprehensive Cancer Centre.

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Wzięło w nich udział 292 kobiet w wieku od 18 do 30 lat, które często używały różnego typu urządzeń do opalania. W trakcie badań odpowiadały na serię pytań pozwalających ustalić czy są uzależnione od „sztucznego słońca” oraz czy cierpią na depresję.

Następnie uczeni pobrali od nich próbki DNA, szukając w pięciu określonych w genach zmian wiążących się uzależnieniem i depresją. Chodziło o 34 polimorfizmy pojedynczego nukleotydu (kiedy to zmiana dotyczy jednej literki w kodzie DNA).

Okazało się, że określone polimorfizmy związane dają się powiązać ze zwiększonym dwukrotnie ryzykiem uzależnienia się od opalania. Ponadto okazało się, że dwa polimorfizmy związane z depresją, zwiększają ryzyko uzależnienia od opalania 10- i 13-krotnie.

To nie oznacza, że na rozwój uzależnienia (jakiegokolwiek) nie mamy wpływu - czynników, które doprowadzają do niego, jest wiele. Warto wiedzieć, że opalanie się jest z kolei jednym z głównych czynników rozwoju raków skóry, niezależnie od tego, czy chodzi o kąpiele słoneczne czy pod sztucznym światłem.

W Stanach Zjednoczonych korzystanie z solariów i lamp opalających odpowiada za około 10 proc. przypadków raka skóry.   

Apio

Źródło:    

Informacja prasowa na temat podłoża rozwoju uzależnienia od opalaniaCzytaj również