Dzisiaj jest 26 Kwietnia 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Raport: Wydarzenia roku 2010

Dodano: 11 kwietnia 2013

Z uwagą i wnikliwie śledziłem w roku 2010 działania państwa, podmiotów gospodarczych i instytucji pozarządowych na rzecz osób niepełnosprawnych w Polsce. Nadal jesteśmy niezorganizowani w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością ruchową i niewidomych, ale nastąpiło wiele zmian, które niepełnosprawnym i ich bliskim pozwalają patrzeć w przyszłość z większym optymizmem.

 

Bez wątpienia za najważniejsze i jednocześnie historyczne wydarzenie mijającego roku należy uznać zorganizowane po raz pierwszy w Polsce, Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Odwiedziło nas ponad 1500 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z 58 państw. Podczas igrzysk nawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości. Uroczystość otwarcia igrzysk obejrzało około 20 tys. osób.  Warszawa przez 6 dni była stolicą sportu osób niepełnosprawnych.

Nie zwiedli nas nasi paraolimpijczycy. Przywieźli z Vancouver ponad 20 medali. Szkoda tylko, że tak niewiele czasu antenowego poświęciły temu wydarzeniu media publiczne i komercyjne. 

Trwa modernizacja stadionów piłkarskich na Euro 2012. Powstają specjalne sektory dla niepełnosprawnych kibiców i ich opiekunów, punkty gastronomiczne i toalety, które będą dostosowane również do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.   

Rok 2010 był bardzo owocny dla polskich zespołów badawczych. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej stworzyli system telenawigacji dla niewidomych, pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej wózek, który sam zjeżdża po schodach, a uczniowie z Jastrzębia Zdroju – syntezator mowy dla pacjentów po udarach.

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla niewidomych w Owińskach pod Poznaniem powstało pierwsze w Polsce laboratorium tyfloakustyczne. W nowoczesnej pracowni młodzież uczy się dźwięków charakterystycznych dla ruchu ulicznego. 

Zaostrzone zostały przepisy wobec kierowców nieuprawnionych do parkowania w miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Nowy przepis nadał policji i straży miejskiej prawo do karania bezmyślnych właścicieli pojazdów, którzy zaparkują samochód na białej kopercie usytuowanej także w obszarze dróg wewnętrznych.

W Poznaniu odsłonięto makietę dla niewidomych przedstawiającą miejscową starówkę. Rzeźbę wykonał Roman Kosmala. Podobną makietę wcześniej zbudowano we Wrocławiu.

Naukowcy z Łódzkiego Instytutu Włókiennictwa zaprojektowali praktyczną kolekcję odzieży bezszwowej dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Tworzą ją m.in. dresy, kurtki i płaszcze zapinane z boku na zamki błyskawiczne.

Także w Łodzi powstał pierwszy spot telewizyjny adresowany do osób niesłyszących na temat szkodliwości dopalaczy. Materiał ma zostać udostępniony mediom oraz instytucją działającym na rzecz osób niesłyszących.

Koalicja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych zaprosiła do Warszawy utalentowanych wokalistów z niepełnosprawnością. W studio nagrań powstała kolęda z udziałem 10 osób niepełnosprawnych. Projekt bezinteresownie wsparli muzycy z zespołu Volver.

Na rynku muzycznym ukazała się pierwsza płyta z okładką opisaną w brajlu, a w dobrych księgarniach pierwsza publikacja poświęcona walce z SM. Książkę napisała i wydała Anna Bartuszek.

Miejskie Zakłady Komunikacji sukcesywnie dostosowują swój tabor do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnością. Zakłady autobusowe w Warszawie kupiły 128 niskopodłogowych pojazdów, MPK w Poznaniu – 75, a zakład komunikacji w Lesznie – 11. 

Zmieniło się wiele, ale jeszcze dużo jest do zrobienia. Nadal brakuje nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością, przepisy prawa bankowego utrudniają niepełnosprawnym korzystanie z podstawowych usług bankowych, w wielu miejscach i instytucjach użyteczności publicznej występują trudne do pokonania bariery architektoniczne. Zmierzamy w dobrym kierunku, ale nie możemy spocząć na laurach. Przed nami nowe, wymagające racjonalnego podejścia wyzwania.



Czytaj również