Dzisiaj jest 18 Lipca 2018, Środa, imieniny obchodzą:

Kochają i chcą być kochani

Dodano: 11 kwietnia 2013

Wyobraź sobie, że jesteś osobą z niepełnosprawnością. Z przyczyn nie zależnych od ciebie, nie możesz, nie potrafisz wykonać prostych czynności. Najbliższe otoczenie, sąsiedzi, ludzie, których mijasz na ulicy obserwują cię i nie do końca akceptują twoją „inność”. Co czujesz? Jakie myśli krążą w twoim umyśle?

 

Blisko ciebie, blisko nas żyją osoby, których z różnych powodów nie zauważamy, nie chcemy dostrzegać. To osoby z niepełnosprawnością ruchową, sensoryczną oraz intelektualną. Ludzie, którzy postrzegają świat w nieco innych barwach, ale podobnie jak osoby zdrowe – czują, okazują emocje, kochają i chcą być kochane.

Marzena

Urodziła się na wsi, ale od kilku lat mieszka w Lesznie. Najbliżsi pogodzili się z faktem, że ma zespół Downa. Rozmawiają na różne tematy, wychodzą na spacery i na zakupy, bawią się razem na rodzinnych imprezach. Od samego początku zaakceptowali kobietę, taką jaka jest, a dzięki stosowaniu właściwych praktyk psychologicznych, potrafią skutecznie walczyć z jej nadpobudliwością. 

Marzena często się śmieje, rysuje i lubi modne ubrania. Ma też stały kontakt z ludźmi. Regularnie jeździ na warsztaty terapii zajęciowej do Rydzyny. Tam uczy się samodzielności. 

Takich osób, jak Marzena jest wiele. Każdy przypadek jest inny. Ale każdy podopieczny zasługuje na gest, który uświadomi także jego bliskim, że ktoś go szanuje i akceptuje. 

Drugi dom

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, założone w roku 1992  powstało w celu wspierania, na wielu płaszczyznach osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich bliskich. Stowarzyszenie ma w Polsce ponad 160 kół, a jedno z nich działa w Lesznie. Przy ulicy Starozamkowej prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno – Szkolno – Wychowawczy, Ośrodek Wczesnej Interwencji i Klub Terapii Zajęciowej. 

Każdy z tych podmiotów dysponuje odpowiednimi środkami dostosowanymi do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością oraz zatrudnia zespół specjalistów przygotowanych do pracy z beneficjentami. Misją ośrodka jest działanie na rzecz tworzenia najlepszych warunków fizycznego i osobowego rozwoju podopiecznych. Pobudzania ich do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, kształtowania wyobraźni i samodzielności w sytuacjach życiowych. 

Codziennie z usług ośrodka korzysta 54 beneficjentów, z różną niepełnosprawnością. To miejsce, to ich drugi dom. Tutaj malują, rzeźbią, uczęszczają na muzykoterapię i wystawiają sztuki teatralne.  

Remont dzięki subwencji

Od kilku lat prezesem koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Lesznie jest Eligiusz Klawiński. Prezes dobrze zna i rozumie problemy osób z niepełnosprawnością, ponieważ sam jest ojcem osoby niepełnosprawnej. To właśnie m.in. z jego inicjatywy w ośrodku prowadzono prace modernizacyjne. Obiekt stał się kompleksem nowoczesnym i w pełni dostosowanym do potrzeb osób, z różną niepełnosprawnością. 

Dzięki środkom z subwencji oświatowej odnowiono sale dydaktyczne, toalety i kuchnię. Pracownię plastyczną i do muzykoterapii usytuowano na poddaszu. W budynku zostały wymienione też okna, położono nowy dach, a w dobudowanej kondygnacji zamontowano windę dla osób z niepełnosprawnością ruchową.     

 

 

 Czytaj również