Dzisiaj jest 26 Lutego 2020, Środa, imieniny obchodzą:

FIRR będzie testować Blindpada

Dodano: 29 stycznia 2014

Prototyp tabletu o nazwie Blindpad z możliwością wyświetlania wypukłych grafik i map dla osób niewidomych będzie testowany przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie. Tablet ma powstać do końca 2015 r., a jego prototyp trafi do testów w 2016 r.

 

Informacja prasowa, www.firr.org.pl

Urządzenie zostanie stworzone przez międzynarodowy zespół badawczy, w skład którego wchodzą: Instytut Technologii z Genui, Politechnika z Lozanny oraz firmy informatyczne z Węgier i Niemiec. Tablet dla niewidomych będzie testowany przez krakowską Fundację, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej i organizację pozarządową z Włoch.

Największym atutem Blindpada będzie możliwość dynamicznej zmiany wyświetlanego obrazu, co jest istotną przewagą w stosunku do już istniejących rozwiązań w edukacji szkolnej i nauce orientacji przestrzennej dla osób niewidomych.

Mapy na urządzeniu będzie można dowolnie skalować. Plany będą zawierać informacje np. o lokalizacji przystanków komunikacji miejskiej oraz trasie, którą musi przebyć osoba niewidoma.

Blindpad będzie także doskonałym narzędziem do nauki geografii, matematyki i fizyki. W matematyce, dzięki tabletowi możliwe będzie śledzenie procesu zmian zachodzących na różnych etapach zadania matematycznego,

Dzięki połączeniu BlindPada z komputerem nauczyciela będzie można jednocześnie prezentować treści na wszystkich urządzeniach w klasie, a także demonstrować powstające obiekty w czasie rzeczywistym.

Jeśli tablet przejdzie wszystkie testy i wejdzie do masowej produkcji będzie kilkukrotnie tańszy, mniejszy i lżejszy niż urządzenia aktualnie dostępne na rynku.

Projekt jest finansowany ze środków 7 Programu Ramowego realizowanego przez Unię Europejską.Czytaj również