Dzisiaj jest 25 Czerwca 2019, Wtorek, imieniny obchodzą:

Uczą się metodą włoskiej lekarki

Dodano: 11 kwietnia 2013

Uczniowie szkoły dla młodzieży słabosłyszącej i niesłyszącej działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie uczą się chętniej i szybciej dzięki pedagogice Montessori.

 

System wymyśliła i opracowała włoska lekarka Maria Montessori. Stosuje się go u pacjentów w wieku przedszkolnym, ponieważ każde dziecko do siódmego roku życia potrzebuje odpowiednich instrumentów, które wpłyną na prawidłowy rozwój jego osobowości. Montessori zaproponowała system nauki poprzez zabawę. Dzieci bawią się przedmiotami wspomagającymi twórcze i logiczne myślenie. Jednak każde z nich korzysta tylko z jednego przedmiotu każdego rodzaju, co z kolei buduje pozytywne relacje pomiędzy nimi.

Młodzież słabosłysząca i niesłysząca z Rydzyny jest rehabilitowana w specjalnie przygotowanych do tego celu pracowniach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne. Przy stosowaniu metody Montessori najważniejsze jest otoczenie, w którym przebywa pacjent. Pomieszczenie, w którym prowadzone są zajęcia musi być ciepłe i otwarte. Wnętrze nie może wpływać negatywnie na psychikę osoby z niepełnosprawnością. W takich warunkach młody człowiek uczy się chętniej i szybciej.

Dr Maria Montessori – była wielokrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Jej prace opatrywał swoim autografem m.in. Papież Pius XII. Pedagogika Montessori stosowana jest w wielu krajach, nie tylko w Europie – od przeszło 90 lat. System opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach teoretycznych i praktycznych metodyki nauczania. Określa z dokładnością, nie tylko czego i kiedy uczyć dzieci, ale przede wszystkim – jak uczyć. Czytaj również