Dzisiaj jest 26 Kwietnia 2024, Piątek, imieniny obchodzą:
Logo Niewidzialni.eu (powrót na stronę główną)

Niepełnosprawność w polskich mediach

Dodano: 11 kwietnia 2013

Z Grzegorzem Miecugowem, dyrektorem ds. publicystyki TVN24 rozmawia Bartosz Szpurek

 

 

- Od kilku lat polskie media przedstawiają osoby z niepełnosprawnością w dwóch, stereotypowych ujęciach – jako bohaterów, ludzi sukcesu, albo jako biednych i cierpiących. Zastanawiam się, dlaczego nie pokazujemy w telewizji tych niepełnosprawnych, którzy nie są medialni lub nie oczekują od nikogo pomocy?

- To słuszna i jak najbardziej prawdziwa teza, jaką postawiłeś. Lubimy w opowiadaniu różnych historii dokonywać pewnych uproszczeń i pokazywać świat w czerni i bieli. Upraszczamy przede wszystkim dlatego, ponieważ nie mamy czasu na dłuższą i wnikliwą analizę tematu. Przekazujemy informację szybko, w kilka sekund i przechodzimy do następnego newsa. Media dokonują pewnego rodzaju selekcji informacji i potrafią prognozować, która historia dobrze się sprzeda.

- W latach 80. i jeszcze na początku lat 90. niepełnosprawność była tematem tabu. Dziś media publiczne i komercyjne sukcesywnie zwracają uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Zmierzamy w dobrym kierunku... 

- Myślę, że tak. W mediach coraz więcej mówi się o problemach i sukcesach osób niepełnosprawnych. Organizowanych jest wiele kampanii społecznych, aukcji charytatywnych. Reporterzy stacji TVN i TVN24 na bieżąco przyglądają się tym zmianom, a jeśli coś jest nie tak – dążą do rozwiązania określonego problemu. Powoli, stopniowo zbliżamy się do Europy.

- Telewizja publiczna zdjęła z anteny większość produkcji poświęconych tematyce niepełnosprawności. Media prywatne inwestują w formaty komercyjne, adresowane do odbiorców w wieku od 16 do 49 lat. Czy nie jest tak, że telewizja boi się niepełnosprawnych i pokazywania ich problemów?

- Sądzę, że coraz mniej. W TVN24, w programie Prosto z Polski pokazujemy sukcesywnie historie osób niepełnosprawnych. Ta audycja ukazuje tych ludzi bardzo pozytywnie. Nie szukamy taniej sensacji, tylko próbujemy komuś pomóc. Telewizja TVN nie boi się niepełnosprawnych i pokazywania ich problemów. 

- W Polsce niewiele osób z niepełnosprawnością wykonuje zawód dziennikarza, reportera czy dokumentalisty. Osoby niepełnosprawne, które pracują w mediach zwykle nie pojawiają się na wizji. Czy gdyby zgłosiła się do was osoba poruszająca się na wózku, ale z odpowiednimi predyspozycjami – zostałaby zatrudniona?

- Zdecydowanie, tak. Jesteśmy otwarci na współpracę z takimi osobami. Najważniejsze są umiejętności i kompetencje. Niepełnosprawność nie dyskwalifikuje nikogo z wykonywania jakiejkolwiek pracy. 



Czytaj również