Dzisiaj jest 18 Lipca 2018, Środa, imieniny obchodzą:

Polacy są mili i gościnni

Dodano: 11 kwietnia 2013

Z Fryderykiem Zeitoun*, pisarzem i dziennikarzem telewizji France 2 rozmawia Bartosz Szpurek

 

 

 

- Jak funkcjonują osoby z niepełnosprawnością we Francji?

- Podobnie, jak w Polsce. Świadczenia rentowne pokrywają podstawowe koszty utrzymania, niewiele osób podejmuje naukę w szkołach wyższych, brakuje też nowych miejsc pracy. 

- Jesteś intelektualistą. Piszesz wiersze i piosenki. Jakie teksty i dla kogo tworzysz?

- Piszę dla wielu znanych i cenionych francuskich wokalistów. Są to teksty o miłości i radości życia. Te piosenki są bardzo pozytywne, miłe dla ucha.

- Napisałeś kilka publikacji poświęconych muzyce rozrywkowej. Podjąłeś się tego wyzwania dlatego, że muzyka jest twoją  wielką pasją, czy z innego powodu?

- Muzyką interesuję się od wielu lat. To nie jest tylko pasja, to coś więcej. Moje książki ilustrują fenomen piosenek, które pod wpływem określonych czynników – stały się przebojami. Pierwsza publikacja z tej serii została wydana w roku 1997. 

- Od kilku lat współpracujesz z telewizją France 2. Prowadzisz w stacji dwa magazyny. Do kogo adresowane są te programy?

- Na antenie France 2 pojawiam się w każdą sobotę. W programie podobnym do emitowanego w Polsce – Dzień Dobry TVN, między 6.30 a 10. opowiadam o piosenkach które są, bądź w przyszłości będą wielkimi hitami. Od 10. do 11. prowadzę magazyn dla kobiet, w którym poruszamy różne tematy.

- To twoja pierwsza wizyta w Polsce. Jak się tu czujesz?

- Bardzo dobrze. Polacy są mili i gościnni. Podczas pobytu w Koszalinie poznałem wielu interesujących ludzi. Jeżeli będzie taka możliwość – chciałbym jeszcze kiedyś tutaj przyjechać.

   

*Frederic Zeitoun - Aktor, reżyser teatralny, autor piosenek, dziennikarz i prezenter France 2 Télévision i  Mélodie TV. Lubiany przez publiczność dzięki swojej błyskotliwości, otwartości i szerokiej kulturze. Promotor idei "integracji" we Francji, zaangażowany w ewolucję spojrzenia i podejścia do tematu niepełnosprawności w dziedzinie sztuki i kultury.Czytaj również